Waga: 100 g
Charakterystyczny cierpki smak aronii wielu może odstraszać, może on tak sprawić, że nawet jego amatorzy zatrzymają się w eksperymentach z tym owocem jedynie na sokach czy nalewkach, a przecież aronia ma zdecydowanie więcej do zaproponowania.
Poniżej kilka pomysłów na aronię, od nalewek i soków poprzez dżemy do dodatków do mięs i serów. Nalewka Czego potrzebujemy: 1 kg aronii
300 liści wiśni
2.5 litra wody
1 kg cukru
4 dkg kwasku cytrynowego można zastąpić sokiem z cytryny
1 litr spirytusu
Przygotowanie: Aronię możemy zamrozić 24 godziny wcześniej, stanie się ona dzięki temu trochę mniej cierpka. Do aronii dodajemy wodę, liście wiśni, które zniwelują trochę cierpki smak aronii, a wszystko razem gotujemy 15 minut. Odstawiamy je na 24 godziny w chłodne miejsce, następnie przecedzamy, dodajemy cukier, kwasek cytrynowy lub sok z cytryny i ponownie gotujemy. Po ponownym ostudzeniu wlewamy gwóźdź programu - spirytus i dostawiamy na cały dzień. Tak gotową miksturę przelewamy do butelek i gotowe! Sok z aronii Składniki: 1 kg aronii
1 kg cukru
1.5 litra wody
sok z cytryny
garść liści z wiśni Przygotowanie: Owoce aronii i liście gotujemy razem w wodzie 15 minut, studzimy i odcedzamy, po czym dodajemy resztę składników - sok z cytryny oraz cukier. Gotujemy jeszcze trochę, około kwadrans, po czym przecedzamy do butelek lub wygrzanych słoików.
Waga: 30 g
ZASTOSOWANIE: Do zup, sosów, ziemniaków, potraw z grochu, fasoli, warzyw, do dziczyzny, wołowiny, baraniny, drobiu, ryb, grzybów i serów.
MACA - PERUWIAŃSKI KORZEŃ MIELONY (PROSZEK) 50 g
Maca jest dwuletnią lub roczną zielną rośliną rosnącą w Boliwii i Peru. Jest głównie znana jako Maca Peruwiańska. Maca rośnie wysoko w górach, lubi niskie temperatury i nieurodzajną glebę. Odkryto, że hipokotyle to jeden z głównych elementów składowych naturalnie rosnących i organicznych korzeni macy na obszarze górskim. Jako że hipokotyle nie tworzą się w szklarniach ani w ciepłym klimacie, maca uprawiana w innych rejonach Andów nie ma tego samego składu hipokotyli i innych składników odżywczych, co naturalnie rosnąca organiczna maca. Ludzie uprawiają ją ze względu na korzeń. Korzeń ten można wykorzystać jako warzywo lub w ziołolecznictwie. Pod względem biologicznym, korzeń macy obfituje w cukier i białko. Zawiera 60% węglowodanów, 10% białka, 8.5% błonnika oraz 2.2% tłuszczy. Poza tym, zawiera urydynę, kwas jabłkowy, pochodne benzoilu oraz glukozydów, itp. suszony korzeń macy jest bogaty w alkanoidy, minerały i składniki odżywcze takie jak selen, wapń, magnez i żelazo, kwasy tłuszczowe, w tym kwas linolowy, kwas palmitynowy i kwasy oleinowe, 19 aminokwasów oraz polisacharydy. Południowi Amerykanie spożywają i uprawiają macę od tysiącleci. Maca może wzmocnić system immunologiczny, zwiększyć przyswajanie umysłu oraz poprawić funkcjonowanie organizmu. Może rewitalizować zarówno mężczyzn jak i kobiety w średnim i podeszłym wieku. Ludność Andów używa korzenia macy, aby zwiększyć swą energię, łagodzić zmęczenie fizyczne i psychiczne, przyjmować więcej składników odżywczych w codziennej diecie. Ponadto, wspomaga redukcję problemów związanych ze starzeniem się organizmu i może zapobiec osteoporozie i anemii. Poza tym reguluje nieregularne cykle hormonalne kobiet: miesiączkę, łagodzi bóle menstruacyjne oraz symptomy menopauzy. Co więcej, maca jest znana ze swoich właściwości zwiększających płodność i od dawna stosuje się ją jako afrodyzjak, więc nazywana jest również ziołową viagrą. Próby kliniczne przeprowadzone na mężczyznach wykazały, że ekstrakt i proszek z macy podnosi libido i poprawia jakość nasienia. Dodatkowo, testy na zwierzętach z użyciem proszku z macy wykazały, że może on zwiększyć łączenie w pary u szczurów i myszy. Takie korzyści mogą być spowodowane wysoką koncentracją białka i składników odżywczych oraz tym, że maca zawiera składnik chemiczny o nazwie izotiocyjanin p-metoksybenzylu o właściwościach afrodyzjaków. Dlatego też w Andach maca to magiczny symbol młodości.
Sposób użycia: ok 2-3 łyżeczki dziennie. Korzeń Maca dzięki uniwersalnej postaci jaką jest proszek można spożywać według uznania np. z jogurtem albo szejkiem mleczno-owocowym. Kraj pochodzenia: Peru
ELEUTEROCOCUS - ŻEŃ-SZEŃ SYBERYJSKI - 50 g
ELEUTEROCOCUS - ŻEŃSZEŃ SYBERYJSKI
Eleuterokok kolczasty należy do rodziny Araliowatych.
Jest to kolczasty zazwyczaj około 2.5 metrowy krzew z bardzo silnie rozgałęzionymi i rozwiniętymi organami podziemnymi.
Z płytko umieszczonego w ziemi kłącza wyrastają drobne korzenie oraz rozłogi sięgające niekiedy 5 metrów długości.
Gałęzie są proste z licznymi cienkimi kolcami, liście palczasto pięciodzielne, a poszczególne listki maja kształt eliptyczny o podwójnie piłkowanych brzegach.
Na końcach pędów w czerwcu wyrastają małe kwiaty zebrane w kuliste baldachy.
Żółte słupkowe kwiaty są żeńskie, natomiast kwiaty męskie są pręcikowe i bladofioletowe.
We wrześniu pojawiają się czarne kuliste owoce. Żeń-szeń syberyjski rozrasta się na zboczach, w lasach, na odkrytych przestrzeniach we wschodniej Azji, Chinach, Korei, Japonii, Mandżurii, Syberii.
Napar: 1-2 łyżki surowca zalać 1 szklanką wrzącej wody; odstawić na 45 minut, przecedzić. Pić rano i w południe po 100-200 ml naparu.
Waga: 50 g
Pieprz czerwony ziarnisty nadaje potrawom nie tylko znakomitego smaku, ale także efektownie wygląda w szklanych młynkach. Aromatyczne, czerwone ziarna tej przyprawy nie są nawet spokrewnione ze znanym nam pieprzem czarnym, białym czy zielonym. Subtelnie pikantne i lekko słodkawe - raz rozkosztowane będą stałą inspiracją dla kulinarnych wyzwań smakowych.
Ten pieprz jest pełen aromatu, doda smaku wszelkim potrawom. Koniecznie zmiel go tuż przed podaniem, wtedy dopiero poczujesz, jaki jest doskonały.
Zastosowanie:
ZŁOTY KURCZAK Z POMIDOREM ~~ 50 g
Waga: 50 g
Zastosowanie:
Do dań z drobiu
Skład:
Bulion-kostki warzywne bezglutenowe Bio 66 g(6 x 11g) Eden
sól morska, tłuszcz palmowy*,skrobia kukurydziana* warzywa*(11,5%)(marchew*(4,7%), cebula*(4,5%),pasternak*(1,2%), por*(1,1%),cukier trzcinowy*,ekstrakt drożdżowy*, zioła* (lubczyk*, pietruszka*,bazylia*), przyprawy* (gałka muszkatołowa*,czosnek*, kurkuma*, rozmaryn*, pieprz*), skrobia kukurydziana* (*certyfikowany składnik ekologiczny) WARTOŚĆ ODŻYWCZA W 100 g
Wartość energetyczna 25 kJ / 6 kcal
Tłuszcz: 0,4 g;
w tym kwasy nasycone: 0,2 g;
Węglowodany: 0,5 g;
w tym cukry: 0,2 g;
Białko: 0,1 g;
Sól : 1 g
Informacje dodatkowe | |
---|---|
Kod producenta | 080 |
Informacje dodatkowe | |
---|---|
Kod producenta | 080 |
SKRZYP POLNY (50 g) - zioła sklep
Waga: 50 g
Herbatka ze skrzypu polnego
1 łyżkę suszonego ziela skrzypu polnego zalewamy szklanką wody i gotujemy przez 5 minut. Parzymy pod przykryciem następne 10 minut, przecedzamy i pijemy 3 x dziennie.
Waga: 50 g
Skład: - pieprz czarny, czosnek, cebula, sól, cukier, chilli, kwasek cytrynowy.
Zastosowanie: Do zup, sosów, gulaszu, potraw mięsnych, drobiu, ryb, warzyw, sałatek, potraw z jaj i drobiu.
SÓL CEBULOWA (70 g) - przyprawy, cebula
Waga: 70 g
Skład:
PIEPRZ CZARNY GRYS młotkowany (50 g)
Waga: 50 g
Zastosowanie:
CEBULA SUSZONA W PŁATKACH ~~ 50 g
Waga: 50 g
MIŁORZĄB JAPOŃSKI - GINKGO BILOBA 50 g LIŚĆ
Miłorząb ma pozytywny wpływ na:
ukrwienie i dotlenie komórek w mózgu,
- w leczeniu chorób sercowo - naczyniowych,
- przyśpiesza przepływ informacji w komórkach nerwowych,
- zapobiega starzeniu komórek,
- hamuje reakcje alergiczne,
- wzmacnia odporność organizmu,
- obniża ryzyko wystąpienia nowotworów,
- obniża ciśnienie,
- wspomaga pamięć i koncentrację,
- oraz wiele innych zastosowań.
Nie stwierdzono przeciwskazań w stosowaniu Miłorzębu. Sposób przygotowania: 1 łyż./filiżankę zalać wodą o temp. 70-80 st. C, parzyć 2-3 min.
BYLICA PIOŁUN ziele (50 g) - zioła sklep
Waga: 50 g
W Polsce jest archeofitem, czyli obcym gatunkiem, który dotarł do naszego kraju w czasach wczesnohistorycznych. W niektórych rejonach rośnie pospolicie. Inaczej jest nazywana wermutem, absyntem lub po prostu piołunem. Często jest znana jedynie jako środek do odstraszania owadów. Obecnie piołun służy głównie do sporządzania gorzkich likierów żołądkowych i wermutów oraz do aromatyzowania wódek. Najbardziej znanym alkoholem wyrabianym z piołunu jest absynt.
Napar z piołunu: Zalać łyżkę ziela piołunu szklanką wrzątku i trzymać pod przykryciem nad parą przez pół godziny. Odstawić go następnie do naciągnięcia na dalsze 10 minut i odcedzić. Napar ziołowy spożywać od 1/2 do jednej łyżki na godzinę przed posiłkami.
PAPRYKA SŁODKA MIELONA ~~ 50 g
Waga: 50 g
ZASTOSOWANIE: Paprykę słodką używamy do przyprawiania zup, sosów, gulaszu, potraw mięsnych, drobiu, ryb, warzyw, sałatek, potraw z jaj.
PODAGRYCZNIK ziele (50 g) PODAGRA
Waga: 50 g
Jest byliną rozpowszechniona w całej Europie i Ameryce Północnej. W Polsce rośnie masowo w wilgotnych miejscach, w cienistych lasach liściastych, zaroślach, na łąkach i przy drogach, głównie jako uporczywy chwast ogrodowy. Nazwy ludowe dla tego gatunku to, m.in. śnitka, kurza stopka, gier, barszcnica. Roślina kwitnie od czerwca do sierpnia. Podagrycznik ma specyficzny, słaby zapach, przypominający marchew.
Dotychczasowe badania naukowe dotyczące składu chemicznego podagrycznika wskazują że roślina ta zawiera: Olejki eteryczne, głównie limonen (ten sam co w cytrynie, ma właściwości bakteriobójcze) i felandren, który ma właściwości grzybobójcze, spore ilości witaminy C (200mg w 100g świeżej rośliny) oraz prowitaminę A (karoten) do 12 mg w 100 gramach, minerały: żelazo, miedź, mangan, wapń, magnez i potas, flawonoidy będące przeciwutleniaczami, saponiny, które mają właściwości moczopędne i wykrztuśne, żywice.
Podagrycznik pospolity – właściwości i zastosowanie:
Choroby reumatyczne i dna moczanowa (podagra), Choroby układu pokarmowego, Oczyszczanie organizmu, Właściwości przeciwdrobnoustrojowe Zewnętrznie w postaci okładów lub kąpieli pomaga złagodzić bóle reumatyczne, Bardzo skutecznie działa łagodząco przykładany w miejscach ukąszeń przez owady. Herbata z suszonych liści to lek zalecany także w kuracji, stanów zapalnych nerek i pęcherza, pomocniczo w kamicy nerkowej oraz na poprawę przemiany materii.
Herbatka z Podagrycznika: 1 łyżeczka na 1 szklankę wrzątku, parzyć pod przykryciem przez 15 minut, przecedzić i w razie potrzeby pić 3-4 razy dziennie po 2/3 szklanki). Informacje zaczerpnięte z Internetu i ogólnodostępnej literatury.
MELISA z POMARAŃCZĄ (50 g) zioła sklep
Waga: 50 g
Skład: liść melisy, skórka pomarańczy, aromat.
Herbata z melisy parzenie: Podobnie jak inne zioła melisę lekarską powinno parzyć się we wrzątku pod przykryciem. Na szklankę wody przypada łyżeczka z kopką (lub torebka). Czas parzenia to 10-15 minut.
Papryczki PIRI PIRI BIRD EYE - OSTRA (25 g)
Rośliny tej odmiany są zazwyczaj silnie rozkrzewione i osiągają do 45-120 centymetrów wysokości. Liście mają 4-7 cm długości i ok. 1,5 cm szerokości. Owoce mierzą do 2,5 centymetrów. Kolor niedojrzałej jagody jest zielony, dojrzałej – czerwony lub fioletowy. Niektóre formy piri-piri posiadają wysoką ostrość: 9-10. W kuchni afrykańskiej piri-piri jest często używane do przygotowywania sosów, past i olejków przyprawowych oraz marynat do mięs, drobiu i różnorodnych ryb. Używa się także w zupach i gulaszach.
POMIDOR SUSZONY - ZNAKOMITY SMAK I AROMAT - 50 g
Waga: 50 g
Znakomity smak i aromat pomidorów już teraz jest dostępny przez cały rok w Twojej kuchni.
Zastosowanie:
do wszelkich potraw, szczególnie do past, sosów, zapiekanek, pizzy, surówek, sałatek oraz do mięs i marynat, w kuchni śródziemnomorskiej i włoskiej.
Waga: 50 g
ZASTOSOWANIE: