Rośliny tej odmiany są zazwyczaj silnie rozkrzewione i osiągają do 45-120 centymetrów wysokości. Liście mają 4-7 cm długości i ok. 1,5 cm szerokości. Owoce mierzą do 2,5 centymetrów. Kolor niedojrzałej jagody jest zielony, dojrzałej – czerwony lub fioletowy. Niektóre formy piri-piri posiadają wysoką ostrość: 9-10. W kuchni afrykańskiej piri-piri jest często używane do przygotowywania sosów, past i olejków przyprawowych oraz marynat do mięs, drobiu i różnorodnych ryb. Używa się także w zupach i gulaszach.
Waga: 50 g
ZASTOSOWANIE:
Waga: 50 g
Curry to słynna indyjska mieszanka sproszkowanych przypraw, ziół i nasion, która podbiła żołądki europejskich smakoszy, również w Polsce znajdując szerokie uznanie. Proszek curry jest mieszanką przypraw, ziół i nasion. Jest to kluczowy składnik potraw indyjskich, Azji Południowej i Karaibów. Proszek curry charakteryzuje się lekko piekącym smakiem, stosuje się ją do każdej potrawy, która wymaga zastosowania curry. Stosuje się ja najczęściej do potraw mięsnych, zwłaszcza drobiu, wieprzowiny i baraniny oraz warzyw, ryżu i sosów. Curry szczególnie nadaje się do aromatyzowana ryżu, któremu nadaje pięknej żółtej barwy.
- gorczyca,
- pieprz czarny,
- kozieradka,
- papryka,
- kolendra,
- kmin,
- imbir,
- kurkuma,
- odrobina soli.
Waga: 50 g
Doskonała do potraw z kapusty, fasoli, grochu, czerwonego mięsa, dziczyzny, flaków i sosów.
Skład:
- kolendra,
- kminek,
- papryka ostra,
- papryka słodka,
- cebula,
- liście laurowe,
- ziele angielskie,
- gałka muszkatołowa,
- czosnek,
- sól.
CHRZAN MIELONY (50 g) przyprawy sklep
Waga: 50 g
Mielony korzeń chrzanu stosowany jest jako popularna i smaczna przyprawa do zimnych dań mięsnych i galaret,.
Waga: 50 g
Zastosowanie:
BRZOZA KORA (100 g) - zioła sklep
Sposób parzenia
1 łyżkę zalać szklanką wody, gotować około 5 minut. Następnie odstawić do przestygnięcia i przecedzić.
ŁOPIAN KORZEŃ (50 g) - zioła sklep
Waga: 50 g
Odwar z korzeni suchych:
1 łyżkę korzeni łopianu zalać szklanką wrzątku. Zostawić pod przykryciem na 3 godziny,zagotować i odcedzić. Pić 3 razy dziennie po szklance płynu.
Odwar z dodatkiem tataraku do użytku zewnętrznego:
1 łyżkę korzenia łopianu i 1 łyżkę kłącza tataraku zalać 2 szklankami wrzątku,gdy napęcznieje zagotować .Do okładów przygotowuje się odwary mocno stężone.
Waga: 50 g Kaukaska mieszanka ziołowa do potraw mięsnych, surówek, sałatek, bigosu, kaszanki z dodatkiem soli
Skład:
- liście laurowe,
- kolendra,
- koper owoc,
- seler nać,
- nać pietruszki,
- kozieradka,
- mięta pieprzowa,
- majeranek,
- papryka ostra,
- czosnek,
- sól.
KMINEK MIELONY przyprawa ziarna (50 g)
Waga: 50 g
Kminek charakteryzuje ostry, korzenny smak i zapach. Znajdują swoje zastosowanie w wielu mieszankach przyprawowych służących do aromatyzowania chleba, przyprawiania kiszonej kapusty, pieczonych mięs (wieprzowiny, dziczyzny), niektórych serów, mieszanek jarzynowych. Może być również przyprawą do zup, ciasteczek, szarlotki, pieczonych jabłek i sera. Stanowi podstawowy składnik likierów.
Waga: 50 g
Zastosowanie:
Waga: 30 g
ZASTOSOWANIE: Do zup, sosów, ziemniaków, potraw z grochu, fasoli, warzyw, do dziczyzny, wołowiny, baraniny, drobiu, ryb, grzybów i serów.
PRZYPRAWA DO JAJEK I JAJECZNICY (aż 50 g)
W wielu kuchniach świata jajko jest cenione nie tylko ze względu na swoje walory smakowe. Jajka zawierają niemal wszystkie ważne dla życia składniki odżywcze, przede wszystkim są źródłem cennego, pełnowartościowego białka, łatwo przyswajalnego przez nasz organizm. Można z nich przygotować różnorodne potrawy na śniadania, przystawki, obiady, desery, czy wykwintne kolacje.
Przyprawa do potraw z jajek wzbogaci smak jajecznicy, omletów, gotowanych jaj i sałatek jajecznych. Z powodzeniem zastąpi sól i pieprz.
Skład: cebula prażona, cebula grys, majeranek, szczypiorek, koperek, papryka czerwona grys, pieprz czarny, lubczyk, czosnek granulowany, sól, cukier.
Kraj produkcji: Polska
DAMIANA LIŚĆ (50 g) - zioła sklep
2 - 3 łyżeczki liści zalać 0,25 l wrzątku i odczekać 3 minuty. Napar powinno oddzielić się od liści oraz pić go, gdy jest ciepły.
MACA - PERUWIAŃSKI KORZEŃ MIELONY (PROSZEK) 50 g
Maca jest dwuletnią lub roczną zielną rośliną rosnącą w Boliwii i Peru. Jest głównie znana jako Maca Peruwiańska. Maca rośnie wysoko w górach, lubi niskie temperatury i nieurodzajną glebę. Odkryto, że hipokotyle to jeden z głównych elementów składowych naturalnie rosnących i organicznych korzeni macy na obszarze górskim. Jako że hipokotyle nie tworzą się w szklarniach ani w ciepłym klimacie, maca uprawiana w innych rejonach Andów nie ma tego samego składu hipokotyli i innych składników odżywczych, co naturalnie rosnąca organiczna maca. Ludzie uprawiają ją ze względu na korzeń. Korzeń ten można wykorzystać jako warzywo lub w ziołolecznictwie. Pod względem biologicznym, korzeń macy obfituje w cukier i białko. Zawiera 60% węglowodanów, 10% białka, 8.5% błonnika oraz 2.2% tłuszczy. Poza tym, zawiera urydynę, kwas jabłkowy, pochodne benzoilu oraz glukozydów, itp. suszony korzeń macy jest bogaty w alkanoidy, minerały i składniki odżywcze takie jak selen, wapń, magnez i żelazo, kwasy tłuszczowe, w tym kwas linolowy, kwas palmitynowy i kwasy oleinowe, 19 aminokwasów oraz polisacharydy. Południowi Amerykanie spożywają i uprawiają macę od tysiącleci. Maca może wzmocnić system immunologiczny, zwiększyć przyswajanie umysłu oraz poprawić funkcjonowanie organizmu. Może rewitalizować zarówno mężczyzn jak i kobiety w średnim i podeszłym wieku. Ludność Andów używa korzenia macy, aby zwiększyć swą energię, łagodzić zmęczenie fizyczne i psychiczne, przyjmować więcej składników odżywczych w codziennej diecie. Ponadto, wspomaga redukcję problemów związanych ze starzeniem się organizmu i może zapobiec osteoporozie i anemii. Poza tym reguluje nieregularne cykle hormonalne kobiet: miesiączkę, łagodzi bóle menstruacyjne oraz symptomy menopauzy. Co więcej, maca jest znana ze swoich właściwości zwiększających płodność i od dawna stosuje się ją jako afrodyzjak, więc nazywana jest również ziołową viagrą. Próby kliniczne przeprowadzone na mężczyznach wykazały, że ekstrakt i proszek z macy podnosi libido i poprawia jakość nasienia. Dodatkowo, testy na zwierzętach z użyciem proszku z macy wykazały, że może on zwiększyć łączenie w pary u szczurów i myszy. Takie korzyści mogą być spowodowane wysoką koncentracją białka i składników odżywczych oraz tym, że maca zawiera składnik chemiczny o nazwie izotiocyjanin p-metoksybenzylu o właściwościach afrodyzjaków. Dlatego też w Andach maca to magiczny symbol młodości.
Sposób użycia: ok 2-3 łyżeczki dziennie. Korzeń Maca dzięki uniwersalnej postaci jaką jest proszek można spożywać według uznania np. z jogurtem albo szejkiem mleczno-owocowym. Kraj pochodzenia: Peru
Pieprz czerwony ziarnisty nadaje potrawom nie tylko znakomitego smaku, ale także efektownie wygląda w szklanych młynkach. Aromatyczne, czerwone ziarna tej przyprawy nie są nawet spokrewnione ze znanym nam pieprzem czarnym, białym czy zielonym. Subtelnie pikantne i lekko słodkawe - raz rozkosztowane będą stałą inspiracją dla kulinarnych wyzwań smakowych.
Ten pieprz jest pełen aromatu, doda smaku wszelkim potrawom. Koniecznie zmiel go tuż przed podaniem, wtedy dopiero poczujesz, jaki jest doskonały.
Zastosowanie:
PODAGRYCZNIK ziele (50 g) PODAGRA
Waga: 50 g
Jest byliną rozpowszechniona w całej Europie i Ameryce Północnej. W Polsce rośnie masowo w wilgotnych miejscach, w cienistych lasach liściastych, zaroślach, na łąkach i przy drogach, głównie jako uporczywy chwast ogrodowy. Nazwy ludowe dla tego gatunku to, m.in. śnitka, kurza stopka, gier, barszcnica. Roślina kwitnie od czerwca do sierpnia. Podagrycznik ma specyficzny, słaby zapach, przypominający marchew.
Dotychczasowe badania naukowe dotyczące składu chemicznego podagrycznika wskazują że roślina ta zawiera: Olejki eteryczne, głównie limonen (ten sam co w cytrynie, ma właściwości bakteriobójcze) i felandren, który ma właściwości grzybobójcze, spore ilości witaminy C (200mg w 100g świeżej rośliny) oraz prowitaminę A (karoten) do 12 mg w 100 gramach, minerały: żelazo, miedź, mangan, wapń, magnez i potas, flawonoidy będące przeciwutleniaczami, saponiny, które mają właściwości moczopędne i wykrztuśne, żywice.
Podagrycznik pospolity – właściwości i zastosowanie:
Choroby reumatyczne i dna moczanowa (podagra), Choroby układu pokarmowego, Oczyszczanie organizmu, Właściwości przeciwdrobnoustrojowe Zewnętrznie w postaci okładów lub kąpieli pomaga złagodzić bóle reumatyczne, Bardzo skutecznie działa łagodząco przykładany w miejscach ukąszeń przez owady. Herbata z suszonych liści to lek zalecany także w kuracji, stanów zapalnych nerek i pęcherza, pomocniczo w kamicy nerkowej oraz na poprawę przemiany materii.
Herbatka z Podagrycznika: 1 łyżeczka na 1 szklankę wrzątku, parzyć pod przykryciem przez 15 minut, przecedzić i w razie potrzeby pić 3-4 razy dziennie po 2/3 szklanki). Informacje zaczerpnięte z Internetu i ogólnodostępnej literatury.
PRZYPRAWA BAŁKAŃSKA (50 g) od 1000smakowswiata
Waga: 50 g
Przyprawa bałkańska idealnie nadaje się do wszelkiego rodzaju dań kuchni bałkańskiej.
Skład: papryka płatek pomarańczowa, cebula grys, sól, cząber, pieprz, bazylia, gorczyca biała.
POROST ISLANDZKI (50 G) ziele - PŁUCNICA ISLANDZKA
Waga: 50 g
Płucnica islandzka to pewny i silny w działaniu surowiec zielarski, niegdyś popularny, obecnie wycofany z Farmakopei Polskiej VI. Porost islandzki, czyli płucnica islandzka należy do plechowców, czyli do roślin niższych, których ciało nie jest zróżnicowane na wyspecjalizowane organy, typowe dla roślin wyższych. Ta piękna roślina zielarska należy do gromady Lichenophyta (Lichenes) i rośnie stosunkowo często w suchych borach iglastych w górach i na niżu. Porasta ziemię, pnie drzew, skały i głazy. Bardzo pospolicie występuje w krajach północy. W Polsce jest pod częściową ochroną. Porosty są to złożone symbiotyczne organizmy. Plecha porostów składa się z dwóch organizmów: grzyba i glonu, które ze sobą współżyją pod względem fizjologicznym (grzyb dostarcza glonom wody z solami mineralnymi i stanowi zewnętrzną ochronną otoczkę, a glon przeprowadza proces fotosyntezy w wyniku, której powstają głównie cukry i tłuszczowce). Często do plechy porostów dołączają się bakterie azotowe wiążące wolny azot z powietrza, dzięki czemu roślina wytwarza substancje azotowe białkowe i niebiałkowe. Porosty rozmnażają się wegetatywnie przy pomocy soredium (soredia = urwistki) i isydium (izydia). Oba odłamki plechy zawierają obydwa organizmy. Interesująca nas płucnica islandzka ma plechę brunatną lub brunatnozieloną (zależenie od wilgotności panującej w środowisku życia rośliny), silnie rozgałęzioną, dichotomicznie powycinaną, spłaszczoną, liściokształtną, brzegiem nierównomiernie ząbkowaną i o brzegach podwiniętych do wewnątrz, środkowa część plechy przytwierdza się do podłoża dolną powierzchnią, specjalnymi nitkami grzyba – chwytnikami (ryzoidy). Ciało płucnicy jest poplamione na czerwonawo i biało. Jako ciekawostkę podaję, że porosty mają zdolność wytwarzania zarodników w apothekiach czyli w miseczkach (produkuje je część grzybowa).
Napar: 2 łyżki plechy zalać 1 szkl. wrzącej wody; odstawić na 30 min. i przecedzić. Pić 4-6 razy dz. po 50 ml (zasada często i mało); Odwar: 2 łyżki plechy zalać 1 szkl. wody; gotować 15 minut; przecedzić. Pić jak napar.
Waga: 50 g
Skład:
- marchew,
- papryka chilli,
- papryka słodka, - papryka ostra, - kolendra, - gorczyca, - czosnek, - cebula, - pieprz, - liść laurowy, - sól.