Waga: 50 g
Hiszpańska słodka wędzona papryka znana również jako Piment de la Vera. To przyprawa o unikatowym, dymnym smaku i aromacie. Stanowi uzupełnienie potraw kuchni śródziemnomorskiej, jak i polskiej. popularny składnik wielu potraw kuchni śródziemnomorskiej. Papryki są suszone, powoli nad ogniem z dębowego drewna płonącego kilka tygodni. Rezultatem są słodkie, przyjemne, o dymnym smaku papryczki. Nadają niepowtarzalnego charakteru przygotowywanym daniom. Popularne w potrawach takich jak zapiekanki z ziemniaków i zielone warzywa na chrupko, dania rybne, szpinak i potrawy duszone z ciecierzycy lub fasoli. To znakomity sposób, aby dodać smaku wędzenia bez ostrości.
Waga: 50 g
Idealna kompozycja smakowa do przygotowania duszonych i smażonych żeberek. W gotowej potrawie czuje się zapach i aromat czosnku, bazylii.
Skład: - papryka słodka,
- imbir mielony,
- gorczyca mielona,
- czosnek granulowany,
- pieprz czarny mielony,
- ziele angielskie mielone,
- cynamon,
- cukier,
- sól.
HIBISKUS ( MALWA SUDAŃSKA ) - 50 g zioła sklep
Waga: 50 g
Hibiskus jest rośliną ozdobną. Jego odmiany są narodowymi kwiatami Korei Północnej Południowej. Jest także uznawany za symbol Malezji, a Hawaje umieściły go w swoim godle.
Napar jest przepięknie czerwony i posiada lekko kwaskowaty smak.
Jak zaparzyć herbatkę…
Nasyp do kubka płatki hibiskusa według uznania, zalej wrzącą wodą i zaparzaj pod nakryciem 15 minut. Jeśli chcesz, dodaj miodu, ale uważaj, by herbata w momencie dodawania nie przekraczała temperatury 40 stopni, by zachowały się właściwości odżywcze miodu.
Hibiskus w kuchni…
Nie służy jedynie do zaparzania naparu. Z hibiskusa można przygotować wina, syropy, dżemy, galaretki, lody, ciastka i puddingi. Idealnie nadaje się do aromatyzowania nim masła, sosów i desery. Liście można zjadać się w postaci sałatek, dodawać do warzyw lub mięsa. Prażone nasiona stanowiły substytut kawy, a świeże podstawę do przyrządzania zup i sosów.
NAWŁOĆ POSPOLITA ziele (50 g) - ZIOŁA SKLEP
Waga: 50 g
Nawłoć pospolita to bardzo pospolita roślina, znana pod nazwami: polska mimoza, złota dziewica, złota rózga, złotnik, włoć. Nawłoć pospolita jest często mylona z nawłocią kanadyjską, jednak w przeciwieństwie do niej osiąga maksymalnie 80-100 cm wysokości, ma mniejsze eliptyczno-jajowate liście i większe złotożółte kwiaty, zebrane w koszyczki. Rośnie w całej Polsce, można ją spotkać na słonecznych łąkach i polanach, w zaroślach i widnych lasach.
Nawłoć pospolita kwitnie od lipca do września.
Nawłoć pospolita to cenna roślina lecznicza. Zawiera garbniki, kwasy organiczne, saponiny, śluzy, żywice, olejki eteryczne oraz flawonoidy, m.in. rutynę i kwercetynę. Surowcem zielarskim jest ziele nawłoci (Herba Solidaginis) – ulistnione pędy wraz z kwiatami. Po wysuszeniu przyrządza się z nich napary, które stosowane są jako środek moczopędny, ściągający, przeciwzapalny. Wewnętrznie nawłoć pospolita jest stosowana przy stanach zapalnych dróg moczowych, kamicy nerkowej, skazie moczanowej oraz w nieżytach przewodu pokarmowego (m.in. biegunkach), a także pomocniczo w chorobach reumatycznych, nadciśnieniu. Napary z nawłoci pospolitej stosuje się także zewnętrznie do przemywania trudno gojących sie ran i owrzodzeń skóry. Napary z nawłoci stosowane sa także do płukania przy stanach zapalnych jamy ustnej i gardła.
PRZYPRAWA ŚNIADANIOWA 50 g - do kanapek, sosów, warzyw
Waga: 50 g
Zastosowanie:
do sałatek, sosów, świeżych warzyw i kanapek.
Skład: - sól,
- pieprz czarny,
- papryka słodka,
- kolendra,
- ziele angielskie,
- koper,
- szczypiorek,
- natka pietruszki,
- cebula.
KRWAWNIK (50 g) - ZIELE KRWAWNIKA
Waga: 50 g
Krwawnik jest ziołem o białych, drobnych kwiatostanach i cienkiej łodyżce. Jest rośliną powszechnie występującą w Polsce na łąkach i miedzach pól. Powinien znaleźć się w apteczce każdej kobiety, gdyż jest to jedno z najcenniejszych ziół stosowanych przy wielu dolegliwościach, w tym również typowo kobiecych przypadłościach.
Sposób użycia: 1 łyżeczkę ziela zalać szklanką wody ogrzewać 20 min. pod przykryciem, nie dopuszczając do wrzenia lub I łyżeczkę ziół wsypać do termosu, zalać 1 szklanką wrzącej wody i pozostawić na 20 min. odwar lub napar pić 1/4-1/2 szklanki 2-3 razy dziennie lub używać do okładów i przemywań.
PRZYPRAWA DO PIERNIKA ~~ 50 g imbir, cynamon, kakao, kardamon
Waga: 50 g
Skład:
Kakao, mąka pszenna, imbir, kardamon, gałka muszkatołowa, kolendra, cynamon.
FIOŁEK - BRATEK TRÓJBARWNY - zioła sklep
Waga: 50 g Napar: 1 łyżkę bratka zalać 2 szklankami wrzątku. Gotować 10 minut, odcedzić. Pić 2-3 razy dziennie po szklance naparu. Można dodać łyżkę miodu lub syropu.
IMBIR CAŁY - KŁĄCZA (50 g) przyprawa
Waga: 50 g
Imbir w kuchni
smakiem od świeżego i nie można go używać
wymiennie. Surowy imbir dodaje świeżości i
pikantności owocom morza, polepsza smak mdłych
potraw i tłustych mięs, np. kaczki czy wieprzowiny.
Mielony najlepiej nadaje się do potraw słodkich, np.
herbatników, ciast, sałatek owocowych. Pasuje też
doskonale do pieczonych jabłek.
bo te kłócą się z jego aromatem. Świetnie za to
komponuje się z przyprawami korzennymi: zielem
angielskim, liściem laurowym, goździkami, gałką
muszkatołową i pieprzem.
Waga: 50 g
Występowanie
Jest rośliną pospolitą, wieloletnią, rosnącą na glebach gliniastych, w zaroślach, na przydrożach, ugorach i nad potokami.
Wygląd zewnętrzny
Pędy kwiatowe pokryte obficie łuskami. Rozwijają się przed rozwojem liści, bo pokazują się już w marcu i kwietniu, a liście dopiero w maju. Wzrost do 25 cm. Kwiaty żółte, koszyczkowe, pojedyncze, osadzone u szczytu pędów kwiatowych, w budowie podobne do koszyczków mniszka lekarskiego, o licznych brzeżnych kwiatach języczkowych. Liście duże, ogonkowe, sercowate o szerokiej zatoce nasadowej. Brzegiem nierówno ząbkowane, spodem trwale pokryte srebrzystym i kutnerowatym meszkiem:
Surowiec
Kwiatostany - koszyczki i liście. Koszyczki kwiatowe zrywa się przed całkowitym ich rozwinięciem się, a liście bez ogonków. Surowiec suszy się najlepiej w cieniu i w temperaturze 40° C. Liście można także suszyć na słońcu.
Odwar z liści (1 łyżkę stołową rozdrobnionego suszu zalewamy 1 szklanką wody i gotujemy pod przykryciem przez 2-3 minuty od zawrzenia, następnie zaś przecedzamy i w razie konieczności pijemy 2-3 razy dziennie po 1/4 szklanki).
PRZYPRAWA DO MIĘSA MIELONEGO ~~ 50 g
Waga: 50 g
W skład wchodzą:
pieprz czarny, papryka słodka, ziele angielskie, gałka muszkatołowa, czosnek, goździki, kolendra, cząber, majeranek, gorczyca biała, jałowiec, kurkuma, czosnek, marchew, cebula, natka pietruszki, seler, sól
CZOSNEK GRANULOWANY ~~ 50 g AROMATYCZNY
Waga: 50 g
Zastosowanie:
GAŁKA MUSZKATOŁOWA MIELONA ~~ 30 g
Waga: 30 g
Gałka muszkatołowa to nasiona muszkatołowca korzennego. Kształt gałki jest lekko podłużny o wymiarach 20 – 30 mm długości i 15 – 18 mm szerokości. Przyprawa ceniona ze względu na walory smakowe i zdrowotne. W kuchni gałka muszkatołowa stosowana jest głównie do przyprawiania mięs, bigosów, a także do pierników i deserów.
MIŁORZĄB JAPOŃSKI - GINKGO BILOBA 50 g LIŚĆ
Miłorząb ma pozytywny wpływ na:
ukrwienie i dotlenie komórek w mózgu,
- w leczeniu chorób sercowo - naczyniowych,
- przyśpiesza przepływ informacji w komórkach nerwowych,
- zapobiega starzeniu komórek,
- hamuje reakcje alergiczne,
- wzmacnia odporność organizmu,
- obniża ryzyko wystąpienia nowotworów,
- obniża ciśnienie,
- wspomaga pamięć i koncentrację,
- oraz wiele innych zastosowań.
Nie stwierdzono przeciwskazań w stosowaniu Miłorzębu. Sposób przygotowania: 1 łyż./filiżankę zalać wodą o temp. 70-80 st. C, parzyć 2-3 min.
PAPRYKA ZIELONA PŁATKI ~ 50 g bez chemii
Waga: 50 g
PRZYPRAWA DO ZIEMNIAKÓW ~~ 50 g
Waga: 50 g
SKŁAD: - papryka słodka, - papryka ostra, - majeranek, - natka pietruszki, - pieprz czarny, - koper, - kminek, - cząber, - czosnek, - kurkuma,
- cebula prażona, - sól.
PRZYPRAWA CYGAŃSKA - przyprawy sklep (50 g)
W skład mieszanki wchodzą:
- papryka, majeranek, kolendra, kminek, cebula, tymianek, czosnek, sól.
BYLICA BOŻE DRZEWKO (50 g) - zioła sklep
Waga: 50 g
Pochodzi z Azji,uprawiana w Europie,również w Polsce,czasami spotykana w formie zdziczałej, głównie na nizinach. Roślina wieloletnia,dochodząca do wysokości 1,5 m, o pokroju krzewiastym, z gęsto rozgałęzionymi,miotlastymi pędami. Od dawna znana roślina ozdobna i lecznicza. Bylica charakteryzuje się silnym przyjemnym zapachem,po roztarciu przypominającym zapach cytryny. Odznacza się ponadto gęstym ulistnieniem,pierzastodzielnymi liśćmi o wąskich lancetowatych odcinkach. Liście są sinozielone,spodem szaro owłosione. Koszyczki kwiatowe żółtawe,drobne,prawie kuliste,zwisające,zebrane na szczycie w ulistnione grona. Surowiec stanowią kwitnące szczyty pędów bylicy,zbierane w lipcu i sierpniu,suszone.
Kulinarne
Dzięki aromatycznemu zapachowi, zioło to jest używane do przyprawiania potraw mięsnych oraz ryb. Wykorzystuje się w tym celu drobno pokrojone liście bylicy Bożego drzewka. Drobno pokrojonymi, młodymi liśćmi zioła możemy posypywać różnego rodzaju sałatki oraz surówki. Liści bylicy Bożego drzewka używa się nawet do sporządzania napojów chłodzących.
Napar: 1 łyżka ziela zalać 2 szklankami gorącej wody. Naparzać 5 -20 minut pod przykryciem,odstawić na 10 minut,przecedzić. Pić 2 -3 razy dziennie przed jedzeniem 1/3 szklanki naparu. Napar może być stosowany zewnętrznie,do okładów i płukania gardła.
CYKORIA KORZEŃ (50 g) ZIOŁA SKLEP
Cykoria korzeń – jest bogatym źródłem inuliny, która jest naturalnym prebiotykiem (stymuluje rozwój prawidłowej flory bakteryjnej jelit, stanowiąc dla niej pożywkę), chroni jelito grube przed stanami zapalnymi, a także neutralizuje toksyny; ma właściwości alkalizujące, dlatego często jest stosowany przy odkwaszaniu organizmu; jest także naturalnym diuretykiem; Informacje zaczerpnięte z Internetu i ogólnodostępnej literatury
VILCACORA - KOCI PAZUR 50 g - zioła sklep
Zaparzanie: 1/2 łyżeczki Vilcacory gotować na małym ogniu 15-20 min, odcedzić. Pić napar pół godziny przed posiłkiem profilaktycznie 1x dziennie.
PAPRYKA CZERWONA PŁATKI ~~ 50 g bez chemii
Zastosowanie: