– zwiększa produkcję śluzu w przewodach oddechowych,
– w przewlekłych nieżytach dróg oddechowych,
– wspomagająco w astmie oskrzelowej,
– pylicy,
– w chorobie gośćcowej,
– pomocniczo w skazie moczanowej,
– kamicy moczowej,
– kamicy żółciowej,
– dermatozach. Mydlnica jako kosmetyk jest stosowana dosyć często. Najczęściej wykorzystuje się jej właściwości myjące i pieniące. Dlatego w wielu przypadkach wchodzi w skład szamponów do mycia włosów a także płynów do kąpieli, maseczek, past do zębów, preparatów do pielęgnacji cery tłustej i trądzikowej. Do dnia dzisiejszego bardzo często odwar jest delikatnym środkiem do prania naturalnego jedwabiu i wełny. Mycie twarzy odwarem, nadaje skórze miękkości, gładkości i jędrności. Włosy umyte w odwarze są puszyste i mają połysk. Do okładów przy egzemach oraz chorobach skóry, przebiegających ze świądem. Wykorzystywany jako składnik mieszanek ziołowych stosowanych w łojotokowym zapaleniu owłosionej skóry głowy, wypadaniu włosów, łupieżu. Mydlnica wykorzystywana jest również w kosmetyce, szczególnie do pielęgnacji cery suchej i wrażliwej. Odwar z korzenia mydlnicy Składniki: 1/2 łyżki suszonego i rozdrobnionego korzenia mydlnicy, 1 szklanka wody Korzeń zalewamy letnią wodą, doprowadzamy do wrzenia. Gotujemy pod przykryciem około 5 minut utrzymując delikatne wrzenie. Odstawiamy do wystudzenia na około 15 minut. Odcedzamy. W chorobach układu oddechowego pijemy 2 łyżki odwaru 2-3 razy dziennie. Uwaga! Odwar stosowany w nadmiernych ilościach może wywołać wymioty i biegunkę. Odwaru nie powinno stosować się przy nieżytach żołądka i jelit, a także chorobie wrzodowej. Odwar można także stosować do przemywania włosów. Szampon z korzenia mydlnicy lekarskiej Składniki: 2-3 łyżki rozdrobnionego korzenia mydlnicy, 1 szklanka wody, 1 łyżeczka soku z cytryny Zalewamy korzeń wrzącą wodą. Pozostawiamy pod przykryciem na 15 minut. Napar odcedzamy i dodajemy sok z cytryny (cytrynę należy wycisnąć przez gazę lub sitko, tak aby nie dostały się kawałki miąższu, które mogłyby zostać po myciu we włosach). Mieszamy. Wystudzony napar możemy stosować do codziennej pielęgnacji włosów. Szampon szczególnie zalecany dla osób, które mają problemy z łupieżem. Informacje zaczerpnięte z Internetu i ogólnodostępnej literatury.
Waga: 50 g
Starannie przyrządzone flaczki domowe są wielkim przysmakiem i warto, choć kilka razy w roku, przyrządzić je samemu.
W skład wchodzą:
- liść laurowy,
- gałka muszkatołowa,
- imbir,
- pieprz czarny,
- pasternak,
- seler,
- ziele angielskie,
- cukier,
- sól.
PAPRYKA WĘDZONA słodka (50 g) mielona - PRZYPRAWA
Waga: 50 g
Hiszpańska słodka wędzona papryka znana również jako Piment de la Vera. To przyprawa o unikatowym, dymnym smaku i aromacie. Stanowi uzupełnienie potraw kuchni śródziemnomorskiej, jak i polskiej. popularny składnik wielu potraw kuchni śródziemnomorskiej. Papryki są suszone, powoli nad ogniem z dębowego drewna płonącego kilka tygodni. Rezultatem są słodkie, przyjemne, o dymnym smaku papryczki. Nadają niepowtarzalnego charakteru przygotowywanym daniom. Popularne w potrawach takich jak zapiekanki z ziemniaków i zielone warzywa na chrupko, dania rybne, szpinak i potrawy duszone z ciecierzycy lub fasoli. To znakomity sposób, aby dodać smaku wędzenia bez ostrości.
PRZYPRAWA DO DZICZYZNY (50 g) - aromat i smak
Waga: 50 g
Curry to słynna indyjska mieszanka sproszkowanych przypraw, ziół i nasion, która podbiła żołądki europejskich smakoszy, również w Polsce znajdując szerokie uznanie. Proszek curry jest mieszanką przypraw, ziół i nasion. Jest to kluczowy składnik potraw indyjskich, Azji Południowej i Karaibów. Proszek curry charakteryzuje się lekko piekącym smakiem, stosuje się ją do każdej potrawy, która wymaga zastosowania curry. Stosuje się ja najczęściej do potraw mięsnych, zwłaszcza drobiu, wieprzowiny i baraniny oraz warzyw, ryżu i sosów. Curry szczególnie nadaje się do aromatyzowana ryżu, któremu nadaje pięknej żółtej barwy.
- gorczyca,
- pieprz czarny,
- kozieradka,
- papryka,
- kolendra,
- kmin,
- imbir,
- kurkuma,
- odrobina soli.
PIEPRZ ZIOŁOWY MIELONY ~~ 50 g
Waga: 50 g
Skład:
Waga: 30 g
Czarnuszka Bio 50 g - Dary Natury
Informacje dodatkowe | |
---|---|
Producent | Dary Natury |
Kod producenta | 273 |
Informacje dodatkowe | |
---|---|
Producent | Dary Natury |
Kod producenta | 273 |
PRZYPRAWA DO KOTLETÓW (50 g) SCHABOWYCH pikantna
Waga: 50 g
Zastosowanie: Niezwykle aromatyczna mieszanka przeznaczona do przygotowania kotletów schabowych robionych z wieprzowiny, piersi z kurczaka lub piersi z indyka, które panieruje się w bułce i jajku. Gotowa kompozycja przypraw nada wyjątkowy smak i aromat.
W skład wchodzą: - marchew grys, gorczyca biała grys, papryka grys, pieprz grys, sezam.
Herbata z melisy parzenie: Podobnie jak inne zioła melisę lekarską powinno parzyć się we wrzątku pod przykryciem. Na szklankę wody przypada łyżeczka z kopką (lub torebka). Czas parzenia to 10-15minut.
RUTA Zwyczajna (50 g) ZIOŁA SKLEP
Waga: 50 g
Ruta – Ruta ogrodowa,rutka (Ruta graveolens L.) Roślina aromatyczna o silnym zapachu,szarozielona. W Polsce uprawiana jest w ogrodach. Dorasta do wysokości 70 cm, liście ma charakterystyczne,pierzaste,dzielące się na drobniejsze listki. Szczególną cechę ruty stanowią zbiorniki olejku w liściach stąd zapach rośliny. Gdy na liść spogląda się pod światło,wygląda on,jakby pokuty szpilką. Kwiaty zebrane są w żółte grona, zakwitają w lipcu i sierpniu. Uprawę ruty można prowadzić w miejscach słonecznych,ciepłych,w ziemi żyznej,z dużą domieszką wapnia. Liście zbieramy wczesnym rankiem w dni pogodne,przed zakwitnięciem rośliny,albo po przekwitnięciu. Ścina się szczyty pędów i suszy. Surowcem są liście.
Napar. 1 łyżeczkę ziela ruty zalać szklanką wrzątku,pozostawić pod przykryciem 20 minut, odcedzić. Pić 2 razy dziennie po szklance naparu. Napar z dodatkiem dziurawca. 1 łyżeczkę ziela ruty i 1 łyżeczkę dziurawca zalać szklanką wrzątku,pozostawić po przykryciem 20 minut,odcedzić. Pić 2 razy dziennie po szklance naparu.
CAFE de PARIS przyprawa (50 g) od 1000smakowswiata
Waga: 50 g
Cafe de Paris to przyprawa do masła ziołowego, twarogu, sosów, dipów oraz ryb i dań z mięsa krótko smażonych.
W skład mieszanki wchodzą: trawa cytrynowa , skórka cytrynowa , pietruszka nać , koperek, cebula, szczypiorek, sól, papryka grys, pieprz grys
KMINEK ZIARNO przyprawa ZIARNA KMINU (50 g)
Waga: 50 g
Znajdują swoje zastosowanie w wielu mieszankach
przyprawowych służących do aromatyzowania chleba,
przyprawiania kiszonej kapusty, pieczonych mięs
(wieprzowiny, dziczyzny), niektórych serów, mieszanek
jarzynowych. Może być również przyprawą do zup,
ciasteczek, szarlotki, pieczonych jabłek i sera. Stanowi
podstawowy składnik likierów.
CZOSNEK SUSZONY W PŁATKACH ~~ 50 g
Waga: 50 g
ZNAMIONA (WĄSY) KUKURYDZY (50 g) - zioła sklep
Waga: 50 g
Uprawa jest rozpowszechniona w Europie.
Surowcem są znamiona kukurydzy-pęczki nitkowate, znamiona młode.
Znamię kukurydzy
Kukurydza zwyczajna (Zea mays), roślina zielona, roczna, z rodziny wiechlinowatych (Poaceae), dawniej nazywanej trawy (Gramineae), pochodzącej z Ameryki podzwrotnikowej , uprawianej na całym świecie. Kukurydza występuje w różnych odmianach i formach uprawowych, w zależności od budowy i kształtu znamiona. Do głównych należą: Kukurydza zwykła (Z.m. ssp. indurata), kukurydza cukrowa (Z.m. ssp. saccharata), kukurydza pękająca (Z.m. ssp.everta), kukurydza mączysta (Z.m. ssp. amylacea). W lecznictwie stosowane są znamiona kukurydzy – Maydis stigma, skrobia kukurydziana – Maydis amylum oraz olej kukurydziany – Maydis oleum. Znamiona są zbierane w czasie kwitnienia rośliny przed jej zapyleniem.
Odwar ze znamion kukurydzy: 2 łyżki znamion zalać 2 szklankami wody letniej. Ogrzewać do wrzenia i gotować pod przykryciem 3 min. Odstawić na 15 min i przecedzić. Pić po 1/2-2/3 szklanki 2-4 razy dziennie między posiłkami
Waga: 50 g
Kolendry używamy zarówno do potraw słodkich jak i pikantnych. Przede wszystkim jest głównym składnikiem mieszanki curry. Na Bliskim wschodzie stanowi popularny dodatek do mięsa, gulaszu i różnego rodzaju mięs. Aromatyzuje się nią klasyczne warzywne francuskie przystawki a'la grecque. Olejek lotny nadaje zapach czekoladzie, likierów i innym napojom. Całe nasiona należy dodawać do zup, sosów i dań warzywnych.
PIEPRZ CYTRYNOWY ~~ 50 g - WYŚMIENITY DO RYB
Waga: 50 g
Zastosowanie:
do ryb, mięs smażonych, pieczonych i z grilla.
W skład wchodzi:
pieprz czarny, kurkuma, czosnek, cebula, kwasek cytrynowy, skórka z cytryny, sól, cukier.
MORSZCZYN KROJONY (50 g) pęcherzykowaty
Waga: 50 g Glon morski występujący w Morzu Bałtyckim, często wyrzucany na brzeg, skąd można go zbierać (oczywiście w czystych miejscach). Plecha duża barwy brunatnej, dochodząca czasem do 1 m dł., rozgałęziona dichotomicznie lub nieregularnie. Przez środek płaskiej, wstęgowatej, skórzastej plechy, przebiega zgrubienie, tak zwane żeberko, rozgałęziające się podobnie jak plecha. W górnej (rzadko w dolnej) części plechy po obu stronach żeberka, znajdują się położone, zwykle parami, jajowate pęcherzyki pławne wypełnione powietrzem. W Morzu Bałtyckim rośnie również morszczyn piłkowany - Fucus serratus o podobnych właściwościach leczniczych.
Napar: 2 łyżki zalać 2 szkl. wrzącej wody; odstawić na 20 min.
Wywar: 2 łyżki plechy zalać 2 szkl. wody; gotować 5-10 minut; przecedzić.
RDESTOWIEC JAPOŃSKI, rdest, rdestówka (50 g)
Właściwości prozdrowotne - Wspomaga leczenie infekcji (w tym boreliozy) - Posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwgrzybiczne - Działa przeciwzapalnie (stany zapalne stawów, artretyzm) - Wspomaga leczenie chorób autoimmunologicznych (bielactwo, łuszczyca, toczeń, AZS, łysienie z autoagresji) - Wspomaga leczenie alergii i astmy - Wspomaga procesy oczyszczania i odtruwania organizmu - Wykazuje działanie moczopędne (diuretyczne) - Wpływa regulująco na przemianę materii - Wpływa ochronnie na strukturę naczyń krwionośnych - Wymiata wolne rodniki (działanie antyoksydacyjne) - Działa neuroprotekcyjnie - Ma właściwości przeciwnowotworowe - Obniża stężenie cholesterolu we krwi - Hamuje agregację krwinek – zmniejsza ryzyko zawałów i miażdżycy - Hamuje odkładanie triglicerydów i cholesterolu w wątrobie - Wpływa ochronnie na układ sercowo-naczyniowy - Wywiera wpływ hepatoprotekcyjny (ochronny na komórki wątroby) - Działa estrogennie (łagodzi objawy menopauzy, wspomaga leczenie przerostu prostaty) - Pobudza miesiączkowanie Zastosowanie zewnętrzne wyciągów, odwarów i naparów z kłączy rdestowca:
do płukania jamy ustnej i gardła przy stanach zapalnych, zakażenia grzybami i bakteriami, nasiadówki i irygacje przy stanach zapalnych i zakażeniach pochwy i warg sromowych; okładów na skórę (rany, wypryski, owrzodzenia, liszaje).
SPOSÓB UŻYCIA Napar: 2 łyżki rozdrobnionych kłączy rdestowca zalać 2 szklankami wrzącej wody; przykryć i odstawić na 30-40 minut, przecedzić. Wypić w 4 porcjach w ciągu dnia (po 1/2 szklanki). Napar może służyć do okładów i przemywania skóry (trądzik, łojotokowe zapalenie skóry, wypryski, owrzodzenia) 2-6 razy dziennie. Kuracja rdestowcem powinna trwać 3-6 miesięcy, przy czym co miesiąc należy zrobić przerwę (1-2-tygodniową). Odwar: 2 łyżki kłączy rdestowca suchych lub świeżych zalać 2 szklankami wody, doprowadzić do wrzenia i gotować na wolnym ogniu ok 15min. Następnie odstawić na 30 minut pod przykryciem. Przecedzić. Pić 2-4 razy dziennie po 100ml przez 3-4 tygodnie. Między kuracjami robić przerwę 1-2-tygodniową.
BORÓWKA CZERNICA liść (50 g) zioła sklep
Waga: 50 g Roślina występuje w lasach iglastych lub mieszanych środkowej i północnej Europy,Ameryki Północnej i Azji. W Polsce pospolita na niżu i w górach,zwłaszcza w lasach szpilkowych,gdzie rośnie w dużych skupiskach w poszyciu lasu. Borówka czernica jest krzewinką wysokości 40-60 cm o prosto wzniesionych gładkich kanciastych łodygach. Liście ma cienkie skórzaste,jasnozielone, opadające jesienią. Kwiaty dzbanuszkowate,różowo -zielone,które wyrastają pojedynczo z kątów liści. Owoce to soczysta,ciemnofioletowa z sinawym nalotem jagoda,znana i powszechnie lubiana. Owoce czarnej jagody zbiera się przed całkowitym dojrzeniem
Odwar z liści; 1/2łyżki liści na 1/3-1/2 szklanki wody,gotować 5 minut.
Napar z liści. 4 łyżki stołowe liści brusznicy zalać ½ litra wrzątku,zagotować i odcedzić. Pić 2-3 szklanki naparu dziennie.