Waga: 50 g
ZASTOSOWANIE: Cynamon używany jest do przyprawiania potraw słodkich z ryżu, pieczonych jabłek, wina grzanego i ponczu. Niewielkie ilości cynamonu służą do aromatyzowania gulaszu, baraniny, gotowanych ryb i szynki.
WROTYCZ POSPOLITY (50 g) - zioła sklep
Waga: 50 g
Wrotycz pospolity (tanacetum vulgare) inaczej zwany piżmem i mlecznicą, to mrozoodporna bylina pochodząca z Europy i Azji, osiąga wysokość do 1,5 m i średnicę do 60 cm. Jest to roślina o pierzastych, ząbkowanych liściach zakończona żółtymi kwiatami w kształcie okrągłych guziczków, spotykana na łąkach na terenie całej Polski. Rozmnażanie rośliny polega na wysianiu nasion do gruntu lub wykopaniu kłączy późną jesienią lub wczesną wiosną i przesadzenie ich w odpowiednie miejsce.
Wrotycz w kuchni Jedynie młode liście wrotyczu z najwyższej części pędu nadają się do wykorzystania na surowo do dań jako dodatek do różnego rodzaju past rybnych, serowych i jajecznych, świeżych zielonych sałatek, omletów i kanapek. W Wielkiej Brytanii liście wrotyczu dodaje się również do ciast i puddingów. Napar przyrządzony z samych liści wrotyczu lub w połączeniu z innymi ziołami może stanowić ciekawą alternatywę dla zwykłej herbaty.
PAPRYKA WĘDZONA ostra (50 g) mielona - PRZYPRAWA
Waga: 50 g
Hiszpańska wędzona papryka znana również jako Piment de la Vera. To przyprawa o unikatowym, dymnym smaku i aromacie. Stanowi uzupełnienie potraw kuchni śródziemnomorskiej, jak i polskiej. popularny składnik wielu potraw kuchni śródziemnomorskiej. Papryki są suszone, powoli nad ogniem z dębowego drewna płonącego kilka tygodni. Rezultatem są słodkie, przyjemne, o dymnym smaku papryczki. Nadają niepowtarzalnego charakteru przygotowywanym daniom. Popularne w potrawach takich jak zapiekanki z ziemniaków i zielone warzywa na chrupko, dania rybne, szpinak i potrawy duszone z ciecierzycy lub fasoli. To znakomity sposób, aby dodać smaku wędzenia.
PRZYPRAWA DO GRILLA (50 g) - mieszanka
W skład mieszanki wchodzą:
- papryka słodka, chilli, pieprz czarny, majeranek, kolendra, jałowiec, ziele angielskie, liść laurowy, gałka muszkatołowa, cukier, sól.
ZIELE ANGIELSKIE W ZIARNACH ~~ 50 g
Waga: 50 g
ZASTOSOWANIE:
5 ZIÓŁ PESTO przyprawa - MIESZANKA PRZYPRAW (50 g)
Waga: 50 g
ZASTOSOWANIE:
OMAN KORZEŃ (50 g) - zioła sklep
Waga: 50 g
Jest byliną o prosto wzniesionej i mocnej łodydze, górą rozgałęzioną i wyrastającą do 2 m wysokości. U szczytu zakończoną koszyczkami dużych, żółtych kwiatów, zebranych w baldachokształtną wiechę. Liście dolne odziomkowe, duże, do 50 cm długie, w górze coraz mniejsze. Kłącze ma silne, rogowate i pomarszczone. Korzenie walcowate i żółtawobrunatne.
Surowiec
Kłącze z korzeniami, które wykopuje się od września do października w drugim lub trzecim roku uprawy. Surowiec oczyszcza się, myje, następnie kraje podłużnie, poprzecznie i suszy w suszarni lub na powietrzu w temperaturze nie wyższej niż 40° C.
Ma swoisty, aromatyczny zapach, a smak gorzki, palący i długotrwały.
Sposób użycia: 1 łyżeczkę zalać szklanką wrzątku.
KRUSZYNA KORA (100 g) - zioła sklep
Waga: 100 g
Odwar z kory kruszyny: 1/2 łyżki rozdrobnionej kory zalać 1 szklanką wody letniej. Ogrzewać do wrzenia i gotować powoli pod przykryciem 15 min. Odstawić na 10 min i przecedzić. Popłukać na sitku korę ostudzoną przegotowaną wodą, uzupełniając odwar do peł- nej szklanki.
MŁODY JĘCZMIEŃ ZIELONY (250 g) proszek
Waga: 250 g
Zielony jęczmień staje się coraz bardziej popularny jako suplement dla osób odchudzających się i dbających o zdrową dietę. Faktycznie młody jęczmień jest doskonałym źródłem witamin i składników mineralnych. Zawiera więcej witaminy C niż sok pomarańczowy oraz więcej beta-karotenu niż marchew. Ponadto zielony jęczmień to bogactwo egzogennych aminokwasów i błonnika pokarmowego. Wysoka zawartość błonnika sprawia, że młody jęczmień ma właściwości odchudzające. Zielony jęczmień działa przeciwzapalnie, przeciwnowotworowo i przeciwwirusowo. Jest pomocny w leczeniu zmian skórnych, chorób sercowo-naczyniowych i cukrzycy. Coraz częściej jest stosowany jako środek wspomagający odchudzanie. Zielony jęczmień ze względu na swe właściwości znajduje zastosowanie jako preparat do odświeżania oddechu i płukania gardła. Zielony jęczmień – właściwości prozdrowotne Zielony jęczmień stanowi bogactwo witamin i składników mineralnych. Jest źródłem witamin z grupy B, antyoksydantów (witaminy C i E, beta-karotenu), żelaza, wapnia, magnezu i cynku. Oprócz tego zielone łodygi jęczmienia zawierają naturalne hormony i chlorofil. W porównaniu z innymi roślinami zielony jęczmień jest bogaty w niezbędne aminokwasy, a więc te, których nasz organizm nie potrafi sam wyprodukować. Młody jęczmień ma więc silne właściwości przeciwutleniające, co warunkuje jego działanie przeciwzapalne, przeciwnowotworowe i przeciwwirusowe. Zielony jęczmień pomaga w leczeniu trądziku i owrzodzeń. Ponadto łagodzi bóle żołądka, bóle stawów i zmniejsza stany zapalne. Dodatkowo wysoka zawartość chlorofilu sprzyja odkwaszeniu organizmu, zapewniając równowagę kwasowo-zasadową organizmu.
Stosowanie:
1 łyżeczka to ok. 1 gram proszku. Napoje z młodego jęczmienia idealnie nadają się dla osób poszczących i odchudzających się. Można je łatwo przygotować w czasie podróży, w pracy czy
podczas treningu. Aby w pełni wykorzystać wartość biologiczną napoju z młodego jęczmienia, należy wypijać go bezpośrednio po wymieszaniu z wodą. Proszek z zielonego jęczmienia rozpuść w szklance chłodnej wody, soku owocowego lub soku ze świeżo wyciśniętych owoców. Pamiętaj, woda nie może być gorąca, bo spowoduje straty witamin i inaktywuje enzymy zawarte w zielonym jęczmieniu. Sok należy pić 20 do 30 minut przed jedzeniem, najlepiej 2 razy dziennie. Proszek możesz również dodać do jogurtu, płatków owsianych, zupy czy surówki.
Powyższy opis został przygotowany tylko dla celów informacyjnych i edukacyjnych na podstawie informacji ogólnie dostępnych w internecie.
PRZYPRAWA DO WIEPRZOWINY ~~ 50 g
Mieszanka przyprawowa wzbogacająca smak i aromat mięsa wieprzowego.
Skład:
- kolendra,
- czosnek,
- cebula,
- rozmaryn,
- majeranek,
- kminek,
- pieprz,
- papryka ostra,
- papryka chilli,
- sól.
AKACJA kwiat AKACJI (50 g) zioła sklep
Akacja według literatury zielarskiej charakteryzuje się działaniem moczopędnym, uspokajającym, żółciopędnym, rozkurczowym.
Dzięki tym właściwościom napary z niej stosowane są w przypadku skąpomoczu, stanach zapalnych układu moczowego, niewydolnościach krążenia, chorobach reumatycznych.
Miód produkowany z akacji pozytywnie wpływ na na leczenie problemów z woreczkiem żółciowym, nadkwaśnością oraz nerkami. SPOSÓB PRZYGOTOWANIA: Napar – 1 łyżka rozdrobnionych kwiatów lub liści na 1 szklankę wrzącej wody; parzyć zawsze pod przykryciem. Po 20 minutach przecedzić. Pić 2 razy dziennie po 1 szkl. naparu. Taki też napar można stosować zewnętrznie. Warto dodać miodu akacjowego. Kąpiel relaksacyjna – 2-3 duże garście suszonych kwiatów akacji, garść liści lub ziela melisy lekarskiej, garść kwiatów lawendy. Zalać tę mieszankę w emaliowanym garnku 2 litrami wody i gotować pod przykryciem na słabym ogniu przez 5 minut. Kiedy wszystkie zioła opadną na dno, odcedzić i wlać do wanny z wodą do kąpieli.
KOZŁEK LEKARSKI korzeń - ZIOŁA sklep (50 g)
Waga: 50 g
Kozłek lekarski, waleriana (Valeriana officinalis), jest rośliną dwuletnią z rodziny kozłkowatych występującą w stanie dzikim w strefie klimatu umiarkowanego Europy i Azji. Rośnie w miejscach wilgotnych, na łąkach, nad brzegami wód, w lasach i zaroślach. Rośliny do celów leczniczych uprawia się na plantacjach zielarskich gdyż rosnące w stanie dzikim nie zawsze dostarczają wartościowego surowca.
W pierwszym roku wegetacji wytwarza grube kłącze z licznymi korzeniami oraz rozetę nieparzystopierzastych liści. W drugim roku wyrasta gruby, bruzdowany pęd, wysoki około 150 centymetrów, zakończony baldachokształtnym kwiatostanem. Kwiaty na szypułkach, drobne, liczne, białe lub różowe. Owoce drobne, gładkie lub owłosione.
Surowcem zielarskim są kłącza i korzenie wykopywane jesienią lub wiosną. Dopiero podczas suszenia korzenie nabierają swoistego zapachu waleriany.
ŁOPIAN KORZEŃ (50 g) - zioła sklep
Waga: 50 g
Odwar z korzeni suchych:
1 łyżkę korzeni łopianu zalać szklanką wrzątku. Zostawić pod przykryciem na 3 godziny,zagotować i odcedzić. Pić 3 razy dziennie po szklance płynu.
Odwar z dodatkiem tataraku do użytku zewnętrznego:
1 łyżkę korzenia łopianu i 1 łyżkę kłącza tataraku zalać 2 szklankami wrzątku,gdy napęcznieje zagotować .Do okładów przygotowuje się odwary mocno stężone.
ANYŻ MIELONY ~~ 25 g BIEDRZENIEC, ANYŻEK
Waga: 25 g
DĄB - KORA DĘBU (100 g) - zioła sklep
Waga: 100 g
Dąb należy do rodziny bukowatych. Jest to długowieczne, okazałe drzewo liściaste lub wysoki krzew. Rośnie prawie wyłącznie w klimacie umiarkowanym na półkuli północnej. W Polsce najczęściej spotykany jest dąb szypułkowy. Występuje głównie na terenach nizinnych. W sprzyjających warunkach osiąga ogromne rozmiary i może przetrwać setki lat. Rzadziej można spotkać dąb bezszypułkowy. Rośnie tylko w rejonach podgórskich i w górach. Charakteryzuje się bardzo grubym pniem i rozłożystą koroną.
Ze względu na swą długowieczność i okazałe rozmiary, dąb zawsze robił na ludziach wielkie wrażenie. Przed wiekami był czczony jak bóstwo i uważany za symbol szlachetności, siły i sławy.
To wielkie drzewo ma liście w kształcie odwrotnie jajowatym. Liście są skórzaste, nierówno wrębne i klapowane, czasami pierzastosieczne. Na końcówkach liści wyrastają skupione po kilka pąki. Kwiaty są rozdzielnopłciowe, owocami są, tzw. żołędzie.
Dawkowanie: 1-2 łyżek stołowych kory zalać szklanką wody i ogrzewać pod przykryciem ok 30 minut nie dopuszczając do wrzenia. Stosować do obmywań, płukania jamy ustnej.
VILCACORA z pomarańczą O SMAKU PIGWY (50 g)
Waga: 50 g
Skład: vilcacora, pomarańcza kandyzowana, słonecznik, aromat.
Zaparzanie: 1/2 łyżeczki Vilcacory gotować na małym ogniu 15-20 min, odcedzić. Pić napar pół godziny przed posiłkiem profilaktycznie 1x dziennie.
Kraj pochodzenia Pakistan.
Krystaliczna Sól Himalajska zawiera 84 minerały. Pochodzi z jednego miejsca we wschodnim pasie Karakorum Himalajów. W odróżnieniu od tradycyjnej soli kuchennej, sól krystaliczna składa się ze wszystkich naturalnych pierwiastków, a jej lecznicze właściwości są niezliczone. Sól himalajska znakomicie wspomaga utrzymanie równowagi i harmonii w organizmie, stosuje się ją jako zamiennik tradycyjnej soli spożywczej, a także jako składnik solanek do zabiegów i kuracji medycznych. Może być ona wykorzystywana w celu leczenia podrażnień skóry, problemów ze stawami oraz dla regeneracji i poprawy napięcia skóry. Jest to substancja, która znalazła zastosowanie w kąpielach odmładzających, regenerujących i odtruwających. Sól himalajska może również okazać się pomocna w leczeniu kataru, trądziku, bólu gardła oraz infekcjach uszu.
SARSAPARILLA KORZEŃ CIĘTY (50 g) - zioła sklep
Sarsaparilla korzeń cięty (Smilax officinalis) to roślina rosnąca w Ameryce Środkowej i Południowej. O wyjątkowym zapachu.
Propozycja podania: 1/2 - 1 łyżeczkę zioła zalać 1 szklanką wrzącej wody i pozostawić pod przykryciem na 30 minut do ostygnięcia. Pić 3 x dziennie parząc za każdym razem świeżą herbatę.
TASZNIK ZIELE (50 g) - zioła sklep
Waga: 50 g
Tasznik –Tasznik pospolity, tobołki pastusze, bydelnik (Capsella bursa –pastoris L.Med.) Tasznik chwast pospolity trudny do wytępienia, występujący na polach, pastwiskach, ugorach, pod płotami. Na wiosnę wypuszcza rozetę liści przyziemnych, później prostą łodygę dochodzącą do 50 cm wysokości. Kwiaty ma białe, drobne, zebrane na szczycie, po przekwitnięciu tworzą one sercowate owocki, przypominające kształtem dawne torby pastusze – stad nazwa. Ziele zbiera się na początku kwitnienia, a więc w kwietniu i w maju, ścinając roślinę nad ziemią wraz z liśćmi rozetowymi. Po oczyszczeniu ziele suszy się. Surowcem jest ziele.
Wyciąg z dodatkiem krwawnika. 1 łyżkę ziela tasznika i 1 łyżkę ziela krwawnika, zalać szklanką letniej przegotowanej wody, odstawić na 5 godzin, przecedzić. Pić 3 -5 razy dziennie po szklance wyciągu.