Waga: 50 g
W skład wchodzi:
czosnek granulowany, cebula, pieprz biały, natka pietruszki, koperek, kwasek cytrynowy, sól, cukier.
WROTYCZ POSPOLITY (50 g) - zioła sklep
Waga: 50 g
Wrotycz pospolity (tanacetum vulgare) inaczej zwany piżmem i mlecznicą, to mrozoodporna bylina pochodząca z Europy i Azji, osiąga wysokość do 1,5 m i średnicę do 60 cm. Jest to roślina o pierzastych, ząbkowanych liściach zakończona żółtymi kwiatami w kształcie okrągłych guziczków, spotykana na łąkach na terenie całej Polski. Rozmnażanie rośliny polega na wysianiu nasion do gruntu lub wykopaniu kłączy późną jesienią lub wczesną wiosną i przesadzenie ich w odpowiednie miejsce.
Wrotycz w kuchni Jedynie młode liście wrotyczu z najwyższej części pędu nadają się do wykorzystania na surowo do dań jako dodatek do różnego rodzaju past rybnych, serowych i jajecznych, świeżych zielonych sałatek, omletów i kanapek. W Wielkiej Brytanii liście wrotyczu dodaje się również do ciast i puddingów. Napar przyrządzony z samych liści wrotyczu lub w połączeniu z innymi ziołami może stanowić ciekawą alternatywę dla zwykłej herbaty.
Waga: 50 g Rutwica lekarska (Galega officinalis) to bylina wiodąca swój ród z dość rozległych obszarów od Europy Środkowej na północy, po Azję Mniejszą na południu. Należy do rodziny motylkowatych (Papilionaceae). Tworzy pędy proste, wzniesione, dorastające do 60 cm wysokości. Okrywające je liście są dość okazałe, złożone, nieparzysto-pierzaste, o lancetowatych listkach. Z kątów górnych liści wyrastają wierzchołkowe kwiatostany złożone z bladoniebieskich czasem białych motylkowatych kwiatów, które po zapyleniu i zapłodnieniu wiążą się w owoce typu strąka z nasionami we wnętrzu. Surowiec leczniczy stanowi ziele opisywanej rośliny. Napar z ziela (1 łyżeczkę rozdrobnionego suszu zalać 1 szklanką wrzącej wody i parzyć pod przykryciem przez 15-20 minut następnie zaś przecedzić i w razie potrzeby pić 2-3 razy dziennie po 1/2 szklanki).
Waga: 50 g
ZASTOSOWANIE:
Waga: 30 g
ANYŻ MIELONY ~~ 25 g BIEDRZENIEC, ANYŻEK
Waga: 25 g
PRZYPRAWA / POSYPKA GRECKA (50 g) - do dań kuchni greckiej
Waga: 50 g
W skład wchodzą: gorczyca, szczypiorek, papryka, natka pietruszki, kolendra, suszone warzywa (marchew, por, cebula)
Przyprawa Grecka, to jedna z oferowanych przez nas wysokogatunkowych posypek ( w skład wchodzą same grysy warzyw, ziół oraz całe ziarna gorczycy, czy kolendry ) do dań mięsnych na zimno, sałatek tworzonych z starannie dobranych składników, które poprawiają wizualnie wygląd potrawy i wieńczą efekt końcowy. Dodatkowo każda z nich nadaje potrawie inny posmak. Posypka Grecka to delikatność i łagodny smak papryki, szczypiorku, pory oraz kolendry.
PIĘCIORNIK GĘSI (srebrnik, gęsiówka, gęsie ziele, gęsia trawa, drabinki, dziewicze ziele)
Waga: 50 g Pięciornik gęsi – Srebrnik pospolity,gęsie ziele,drabinki,(Potentilla anserina) Chwast występujący powszechnie w pobliżu zabudowań,na łąkach i przydrożach,piaszczystych i wilgotnych brzegach rzek. Dorasta do 30 cm wysokości. Roślina nazywana jest srebrnikiem ze względu na charakterystyczne,srebrzyste owłosienie dolnej strony liści. Kwiaty są pojedyncze na długich szypułkach,złocistożółte złożone z 5 płatków,drobne. Kwitnie całe lato. Ziele zbiera się w okresie kwitnienia,ścinając roślinę tuż nad ziemią. Surowiec po oczyszczeniu suszy się. Postać leku. Odwar. 1 łyżkę ziela pięciornika zalać szklanką wody,ogrzewać pod przykryciem 30 minut, odcedzić. Pić 2 razy dziennie po szklance odwaru. Odwar z dodatkiem mniszka. 1 łyżkę ziela pięciornika i 1 łyżeczkę korzenia mniszka,zalać szklanką wody,ogrzewać pod przykryciem 30 minut,odcedzić. Pić 2 razy dziennie po szklance odwaru. Napar. 1 łyżkę stołową mieszanki z(pięciornika gęsiego,pięciornika kurze ziele i owoców czarnej jagody),zalać szklanką wrzącej wody,zaparzać 15 minut pod przykryciem,odcedzić. Pić 2 -3 razy dziennie po ¼ szklanki naparu między posiłkami(napar możliwie najcieplejszy) Napar z mieszanki. 20g ziela pięciornika,15g ziela rdestu ptasiego i 10g babki lancetowatej. 2 łyżeczki mieszanki zalać szklanką wrzątku,zaparzać 15 minut pod przykryciem,odcedzić. Pić kilka razy dziennie małymi porcjami napar ma działanie przeciwbiegunkowe.
Waga: 30 g
Zastosowanie: Do potraw z grzybów, wieprzowiny, drobiu, baraniny, dziczyzny, kompotów, deserów, ciast i sosów.
Rozdrobnione ziele majeranku używane jest jako przyprawa. Dodawany przede wszystkim do dań ciężkostrawnych, takich jak grochówka czy zupa fasolowa, potraw ze strączkowych oraz tłustych mięs
ARNIKA kwiat ARNIKI (50 g) KUPALNIK zioła sklep
Waga: 50 g
Skład:
Kraj pochodzenia Pakistan.
Krystaliczna Sól Himalajska zawiera 84 minerały. Pochodzi z jednego miejsca we wschodnim pasie Karakorum Himalajów. W odróżnieniu od tradycyjnej soli kuchennej, sól krystaliczna składa się ze wszystkich naturalnych pierwiastków, a jej lecznicze właściwości są niezliczone. Sól himalajska znakomicie wspomaga utrzymanie równowagi i harmonii w organizmie, stosuje się ją jako zamiennik tradycyjnej soli spożywczej, a także jako składnik solanek do zabiegów i kuracji medycznych. Może być ona wykorzystywana w celu leczenia podrażnień skóry, problemów ze stawami oraz dla regeneracji i poprawy napięcia skóry. Jest to substancja, która znalazła zastosowanie w kąpielach odmładzających, regenerujących i odtruwających. Sól himalajska może również okazać się pomocna w leczeniu kataru, trądziku, bólu gardła oraz infekcjach uszu.
PAPRYKA WĘDZONA słodka (50 g) mielona - PRZYPRAWA
Waga: 50 g
Hiszpańska słodka wędzona papryka znana również jako Piment de la Vera. To przyprawa o unikatowym, dymnym smaku i aromacie. Stanowi uzupełnienie potraw kuchni śródziemnomorskiej, jak i polskiej. popularny składnik wielu potraw kuchni śródziemnomorskiej. Papryki są suszone, powoli nad ogniem z dębowego drewna płonącego kilka tygodni. Rezultatem są słodkie, przyjemne, o dymnym smaku papryczki. Nadają niepowtarzalnego charakteru przygotowywanym daniom. Popularne w potrawach takich jak zapiekanki z ziemniaków i zielone warzywa na chrupko, dania rybne, szpinak i potrawy duszone z ciecierzycy lub fasoli. To znakomity sposób, aby dodać smaku wędzenia bez ostrości.
ŚWIETLIK ŁĄKOWY (50 g) - zioła sklep
Waga: 50 g
Świetlik łąkowy – Świetlik lekarski, ptasie oczka, świeczki( Euphrasia rostkoviana Hayne) Główny rejon naturalnego występowania świetlika to środkowa Europa. W Polsce występuje szczególnie w rejonach południowych, także w górach aż po regiel górny, na wilgotnych łąkach, pastwiskach, torfowiskach i brzegach lasów. Jest niewielką rośliną do 40 cm silnie rozgałęzioną. Żyje półpasożytniczo na korzeniach niektórych roślin łąkowych. Liście ma ciemne ogonkowe, ułożone naprzeciwlegle, są owalne, brzegiem ząbkowane, w czasie kwitnienia od dołu łodygi obumierające. Na szczycie pędów tworzą się groniaste kwiatostany. Poszczególne kwiatki są drobne, białe z fioletowymi żyłkami i z żółtą plamką na dolnej wardze. Na tle zieleni kwiaty wyglądają jak świeczki lub świetliki – stąd ich nazwa. Kwitnie od lipca do września Owocem jest torebka z drobnymi nasionami. W Polsce występuje 15 gatunków świetlika, które są do siebie bardzo podobne i mają taką sama wartość leczniczą. Świetlik zbiera się w miejscach masowego występowania, scinając ulistnione pędy w okresie kwitnienia, ale przed momentem wytworzenia torebek nasiennych. Suszy się je rozłożone cienką warstwą. Surowcem jest ziele.
Odwar. 1 łyżkę ziela świetlika zalać szklanką letniej wody, wymieszać i ogrzewać pod przykryciem przez 30 minut nie dopuszczając do wrzenia, odcedzić. Pić 2 razy dziennie po ½ szklanki odwaru. Odwar można stosować do okładów lub przemywań.
Wyciąg. 1 łyżkę ziela świetlika zalać szklanka przegotowanej letniej wody i pozostawić na 6 godzin, odcedzić. Pić 2 razy dziennie po szklance wyciągu.
LAPACHO POMARAŃCZOWE - KORA 50 g
Kora z drzewa Lapacho pozyskiwana jest w tropikalnych lasach deszczowych, pomiędzy Argentyną, a Meksykiem.
Sposób parzenia:
2 łyżki stołowe kory zalać 1/2 l zimnej wody i doprowadzić do wrzenia. Następnie gotować przez 5 min. i odstawić pod przykryciem na 15 min.
Waga: 50 g NAPAR Z ZIELA: 1 łyżkę suszonego ziela zalewamy szklanką wrzątku. Odstawić ją na ok. 15 minut w naczyniu pod przykryciem. Po przecedzeniu pijemy po 1 - 3 łyżek 2 - 4 razy dziennie. ZASTOSOWANIE W KUCHNI W kuchni stosuje się szałwię do potraw z rodzin strączkowych i tłustych mięs. Świeżą i suszoną przyprawę dodaje się do jarzyn i marynat, do wątróbki, kotletów cielęcych i wieprzowych oraz potraw z drobiu, zup, sosów. Szałwię stosuje się jako dodatek do winiaków i likierów. Na zachodzie Europy pije się herbaty szałwiowe z dodatkiem cytryny lub miodu. Polecany jest dodatek kilku listków do szaszłyków.
ZŁOTY KURCZAK Z POMIDOREM ~~ 50 g
Waga: 50 g
Zastosowanie:
Do dań z drobiu
Skład:
JAŚMIN - KWIAT JAŚMINU (25 g) zioła sklep
Waga: 25 g
Świeże kwiaty jaśminu posiadają jeden z najmocniejszych kwiatowych aromatów. Swoją woń odkrywają wieczorową porą między innymi w lasach tropikalnych. . Za dnia pąki kwiatowe zamykają się, by wieczorem ukazać niezwykły czar słodkiego wręcz oszałamiającego aromatu. Po wysuszeniu kwiat jaśminu swoim aromatem przypomina orzech, czy delikatną ziołową herbatkę. Możesz dodać go do herbaty zielonej, czarnej, czerwonej, tworząc w ten sposób swoją własną mieszankę herbacianą. Barwa jaśminu w zależności od partii może się różnić.
Sposób przygotowania: 1-2 łyżki suszonego jaśminu zalewamy wodą o temp. 95 stopni, parzymy 10min. Zaleca się wypijanie 2-3 filiżanek naparu z kwiatu jaśminu
PAPRYKA ZIELONA PŁATKI ~ 50 g bez chemii
Waga: 50 g