Zaparzanie: 1/2 łyżeczki Vilcacory gotować na małym ogniu 15-20 min, odcedzić. Pić napar pół godziny przed posiłkiem profilaktycznie 1x dziennie.
Waga: 50 g
Waga: 50 g
Uprawa: Mięta jest zielem dosyć ekspansywnym jeśli posadzimy ją luzem w ogrodzie szybko będziemy mieć pole miętowe, bo rozrasta się dosyć szybko. Dlatego najlepiej posadzić jest miętę w jednym miejscu ,gdzie będzie mogła się rozrastać lub zakopać ją do ziemi w dużej doniczce. Dobrze rośnie również na balkonie, jeżeli tylko zapewnimy jej w ciągu dnia kilka godzin słońca.
Zbiór: Świeże młode listki najlepiej jest zbierać do czasu kwitnienia wtedy są najbardziej aromatyczne. Ponieważ suszona mięta nadaje sę tylko na herbatkę najlepiej ją świeżą zamrozić, gdy mamy zamiar stosować ją jako przyprawę.
Zastosowanie w kuchni:
Mięta z powodzeniem może nam służyć także w kuchni. Stosowana bywa jako przyprawa podczas gotowania potraw, ze względu na przyjemny smak i aromat. Świeże listki mięty dobrze komponują się z deserami (lody, owoce, czekolada), można je dodawać do sałatek, dipów, sosów. Jeśli chcemy, by gorące danie (np. sos do pulpetów) nabrało oryginalnego smaku, możemy dodać doń nieco sproszkowanej mięty (z przeciętej torebki do zaparzania herbatki).
Napar przygotowuje się z łyżki mięty na szklankę wrzątku i pije się po 1/2 szklanki 2-4 razy dziennie. W tych samych schorzeniach można stosować krople miętowe, po 15 kropli w wodzie lub na cukrze.
5 ZIÓŁ PESTO przyprawa - MIESZANKA PRZYPRAW (50 g)
Herbata z melisy parzenie: Podobnie jak inne zioła melisę lekarską powinno parzyć się we wrzątku pod przykryciem. Na szklankę wody przypada łyżeczka z kopką (lub torebka). Czas parzenia to 10-15minut.
DRAPACZ ZIELE (50 g) - zioła sklep
Waga: 50 g
Drapacz lekarski - Oset lekarski (Cnicus benedictus L.) Roślina pochodzenia śródziemnomorskiego. W Polsce jest często uprawiana w ogrodach. Z wyglądu przypominająca oset ,dorastająca do 1 metra wysokości. Wiosną wykształca rozetę przyziemnych liści, a następnie prosto wzniesioną rozgałęzioną łodygę,lekko zabarwioną na czerwono. Roślina jest silnie kująca, opatrzona licznymi kolcami i białymi włoskami. Liście są podłużne,lancetowate,wcinane,długości do 30 cm. Surowcem są liście i szczyty kwitnących pędów drapacza lekarskiego. Zbioru dokonuje się w dni pogodne, w początkowym okresie kwitnienia rośliny (od maja – sierpnia)
Napar. 2 łyżki dobrze rozdrobnionego ziela zalać szklanką wrzątku. Po 15 minutach odcedzić. Pić między posiłkami , 2 -3 razy dziennie po pół szklanki naparu
DAMIANA LIŚĆ (50 g) - zioła sklep
2 - 3 łyżeczki liści zalać 0,25 l wrzątku i odczekać 3 minuty. Napar powinno oddzielić się od liści oraz pić go, gdy jest ciepły.
VILCACORA - KOCI PAZUR 50 g - zioła sklep
Zaparzanie: 1/2 łyżeczki Vilcacory gotować na małym ogniu 15-20 min, odcedzić. Pić napar pół godziny przed posiłkiem profilaktycznie 1x dziennie.
WROTYCZ POSPOLITY (50 g) - zioła sklep
Waga: 50 g
Wrotycz pospolity (tanacetum vulgare) inaczej zwany piżmem i mlecznicą, to mrozoodporna bylina pochodząca z Europy i Azji, osiąga wysokość do 1,5 m i średnicę do 60 cm. Jest to roślina o pierzastych, ząbkowanych liściach zakończona żółtymi kwiatami w kształcie okrągłych guziczków, spotykana na łąkach na terenie całej Polski. Rozmnażanie rośliny polega na wysianiu nasion do gruntu lub wykopaniu kłączy późną jesienią lub wczesną wiosną i przesadzenie ich w odpowiednie miejsce.
Wrotycz w kuchni Jedynie młode liście wrotyczu z najwyższej części pędu nadają się do wykorzystania na surowo do dań jako dodatek do różnego rodzaju past rybnych, serowych i jajecznych, świeżych zielonych sałatek, omletów i kanapek. W Wielkiej Brytanii liście wrotyczu dodaje się również do ciast i puddingów. Napar przyrządzony z samych liści wrotyczu lub w połączeniu z innymi ziołami może stanowić ciekawą alternatywę dla zwykłej herbaty.
PRZYPRAWA DO WIEPRZOWINY ~~ 50 g
Mieszanka przyprawowa wzbogacająca smak i aromat mięsa wieprzowego.
Skład:
- kolendra,
- czosnek,
- cebula,
- rozmaryn,
- majeranek,
- kminek,
- pieprz,
- papryka ostra,
- papryka chilli,
- sól.
JARZYNKA PRZYPRAWA UNIWERSALNA ~~ 100 g
Waga: 100 g
W jej skład wchodzi: - pietruszka,
- por,
- seler,
- marchew,
- cebula,
- lubczyk,
- sól,
- glutaminian sodu.
CHILLI NITKI 20 g - papryczki chilli
Waga: 20 g
Papryka, bo to ona stanowi surowiec do produkcji przyprawy chili, a właściwie jej najostrzejsza odmiana, pochodzi z tropikalnych obszarów Ameryki, skąd właśnie rozpoczęła się jej wędrówka po całym świecie. W najbliższym sąsiedztwie, w Meksyku zrobiła wprost oszałamiającą karierę - stała się symbolem meksykańskiej kuchni. Aztecka chili jest tam po prostu nieodzowna jako dodatek do niemalże wszystkich potraw. Swą popularność zawdzięcza w dużej mierze starym indiańskim wierzeniom, że jedzenie dużych jej ilości wzmaga potencję seksualną i daje jednocześnie złowrogą moc rzucania czarów na innych ludzi.
Chili w kuchni
W kuchni chili nie ma sobie równych, dopiero w dalekim tle wyłania się pieprz, ustępujący jej siłą ostrości. Gulasz czy paprykarz to dla chili "potrawy klasyczne". Daniom z fasoli, soczewicy, drobiu nadaje właściwego charakteru, inaczej z nią smakuje także zupa z dodatkiem mięsa. Można zaryzykować twierdzenie, że nie byłoby kuchni meksykańskiej bez chili. Należy jednak pamiętać, aby nie wsypywać chili na gorący olej ponieważ bardzo łatwo karmelizuje się i nadaje potrawie goryczy. Groźna z natury, piękna na zewnątrz. Papryka chili może nie tylko cieszyć nasze podniebienia, ale i nasze oczy. Jest wspaniałą rośliną dekoracyjną, która w okresie Bożego Narodzenia, oprócz gwiazdy betlejemskiej i choinek cieszy się dużym powodzeniem.
DZIKA RÓŻA owoce (100 g) - zioła sklep
Waga: 100 g
Kolczaste krzewy od wieków wpisane są w polski krajobraz, ponieważ dzika róża to roślina o małych wymaganiach, dlatego obficie rośnie na nieużytkach, brzegach lasów czy przy polnych drogach. Różowe i białe kwiaty pojawiają się na krzewach od maja do końca lipca. Owoce dojrzewają w sierpniu i wrześniu, ale pozostają na gałązkach do zimy. Dzika róża od wieków jest wykorzystywana w kuchni. Po oczyszczeniu z pestek, świeże owoce nadają się do przyrządzenia konfitur, dżemów, galaretek, syropów czy soków. Takie przetwory nadają się do ciast (na przykład jako pyszne nadzienie pączków) i sosów, są świetnym dodatkiem do dziczyzny, można z nich również robić domowe cukierki. Z dzikiej róży można też wytwarzać herbatkę, którą stosuje się w celach zdrowotnych, np. podczas grypy, ale świetnie smakuje również jako napój orzeźwiający.
CYKORIA KORZEŃ (50 g) ZIOŁA SKLEP
Cykoria korzeń – jest bogatym źródłem inuliny, która jest naturalnym prebiotykiem (stymuluje rozwój prawidłowej flory bakteryjnej jelit, stanowiąc dla niej pożywkę), chroni jelito grube przed stanami zapalnymi, a także neutralizuje toksyny; ma właściwości alkalizujące, dlatego często jest stosowany przy odkwaszaniu organizmu; jest także naturalnym diuretykiem; Informacje zaczerpnięte z Internetu i ogólnodostępnej literatury
zioła 1000 Smaków (50 g) przyprawy sklep
Waga: 50 g
SKŁAD:
Trawa cytrynowa 50 g - Intenson
Trawa cytrynowa nadaje potrawom charakterystyczny lekko cytrynowy smak. Najczęściej stosowana jako przyprawa do dań kuchni orientalnej lub śródziemnomorskiej. Doskonale nadaje się jako dodatek do zup, ryb, drobiu, marynat z warzyw, dressingów do sałatek, dżemów, napojów i sorbetów, sosów, a także do herbaty.
Sposób użycia: 3 łyżeczki suszu zalać 5 filiżankami wody, krótko zagotować.
Doskonała także jako zimny napój. Można doprawić miodem lub cukrem trzcinowym
lub dodać do herbaty. Składniki: 100% trawa cytrynowa Wyprodukowano w zakładzie, w którym konfekcjonowane są orzechy i sezam Kraj pochodzenia*: Tajlandia
Informacje dodatkowe | |
---|---|
Producent | Intenson |
Kod producenta | 051 |
Informacje dodatkowe | |
---|---|
Producent | Intenson |
Kod producenta | 051 |
LIŚCIE KOLENDRY (20 g) - kolendra
Waga: 20 g
ŻYWOKOST KORZEŃ (50 g) - zioła sklep
Waga: 50 g
Żywokost –Żywokost lekarski, kosztował, żywy gnat,(Symphytum officinale L.) Wysoka szorstka roślina o dużych liściach i kwiatach dzwonkowatych, zwisających, fioletowych, czasami różowych lub białych, zebranych w duże grona. Żywokost występuje na wilgotnych łąkach, nad brzegami wód i w rowach. Może być również uprawiany. Jest rośliną wieloletnią. Lubi miejsca słoneczne lub półcieniste, ziemię bardzo urodzajną, wilgotną, niezbyt ciężką. Rozmnażany bywa z kawałków korzeni. Korzeń żywokostu zbieramy jesienią lub wczesną wiosną. Po wykopaniu korzenie myje się, potem odkrawa części nadgniłe i sczerniałe, suszy. Surowcem jest korzeń. Odwar do użytku zewnętrznego. 2 łyżki korzenia żywokostu zalać ½ szklanki wrzątku zgotować. Zawinąć w płótno i przykładać na chore miejsce. Okład zmieniać 2 razy dziennie.
Waga: 50 g
Kolendry używamy zarówno do potraw słodkich jak i pikantnych. Przede wszystkim jest głównym składnikiem mieszanki curry. Na Bliskim wschodzie stanowi popularny dodatek do mięsa, gulaszu i różnego rodzaju mięs. Aromatyzuje się nią klasyczne warzywne francuskie przystawki a'la grecque. Olejek lotny nadaje zapach czekoladzie, likierów i innym napojom. Całe nasiona należy dodawać do zup, sosów i dań warzywnych.
PRZYPRAWA CAJUN - 50 g czosnek oregano pieprz
Waga: 50 g
Wyśmienita przyprawa do marynowania kurczaka, czerwonych mięs, warzyw, które potem grillujemy.
Skład:
papryka słodka, papryka chilli, pieprz cayenne, pieprz czarny, oregano, czosnek, cebula, seler, sól.