Waga: 50 g Kuchnia arabska to bardzo szerokie pojęcie. Składają się na nią tradycje kulinarne co najmniej kilku krajów. Geograficznie jest rozciągnięta od Indii aż po kraje Afryki północnej, dlatego wyróżnia się dwa typy tej kuchni: bliskowschodni oraz śródziemnomorski. Jej charakter ukształtowało nie tylko rozległe położenie, ale także styl życia nomadów oraz przepisy religijne muzułmanów. Jednym z najpopularniejszych dań łączących w sobie i mięso, i warzywa jest tadżin – potrawa występująca w wielu różnych wariacjach. Kuchnia śródziemnomorska oferuje także dania rybne i zupy. Przekąską znaną na całym świecie jest hummus – pasta z ciecierzycy, cytryny, tahini, oliwy, czasem z innymi dodatkami, na przykład awokado czy pomidorami. Chociaż Arabowie przez wieki nawykli do wędrownego trybu życia i raczej nie zajmowali się konserwowaniem i przechowywaniem żywności, to nie można zapomnieć o jednej z najważniejszych rzeczy podawanej do prawie każdego posiłku, czyli chlebku pita, zwanym także chlebkiem arabskim. Każdy łasuch powinien spróbować słodyczy kuchni arabskiej. Proste przepisy dają bardzo smaczne efekty: ciasta bakławę czy basbusę lub bardzo słodkie sezamki. Każdy deser może być urozmaicony słodkimi daktylami lub miodem. Do tego obowiązkowo aromatyczna parzona po kilkakroć kawa po arabsku. Skład:
- pieprz czarny,
- papryka,
- kmin,
- gałka,
- cynamon,
- kardamon.
Waga: 20 g
ZASTOSOWANIE:
Jako przyprawa używana jest w kuchni hiszpańskiej, włoskiej, francuskiej, także w Anglii, Meksyku, Ameryce Północnej oraz Bałkanach. Rozmaryn należy używać w umiarkowanych ilościach, zbyt wielka ilość jest nie wskazana. Dodaje się go w niewielkich ilościach do wielu potraw mięsnych, szczególnie do baraniny i wieprzowiny. Używany jest także do aromatyzowania masła.
Waga: 25 g
Płatki róży w naszej ofercie są to najwyższej dostępnej na rynku jakości płatki wykorzystywane m.in. w sporządzaniu aromatycznych i smakowitych wywarów oraz herbat. Idealnie sprawdzają się w ekskluzywnych kąpieli spa. Używane są również w produkcji mydeł, kul kąpielowych oraz płukanek i naparów.
Zawarty w płatkach olejek różany oprócz wyjątkowego, zniewalającego zapachu posiada również szereg pielęgnacyjnych i aromaterapeutycznych właściwości. Poprawia nawilżenie skóry, przywraca prawidłowe Ph skóry, posiada właściwości regenerujące m.in poprzez pobudzanie produkcji kolagenu. Działa uspokajająco i relaksująco, dlatego po męczącym, stresującym dniu w pracy polecamy relaksującą kąpiel z pąkami róży.
MARCHEWKA PO KOREAŃSKU przyprawa (50 g) - KUCHNIA KAUKASKA
1/2 kg marchwi
1/4 szklanki oleju
1 i 1/2 lyzki octu
2-3 zabki czosnku
przyprawa do marchewki
PRZEPIS
Marchew powinna być utarta na tarce w słomkę (najlepiej się wtedy prezentuje na talerzu).
Do małego garnka wlewamy olej i ocet, a następnie dodajemy przyprawę do marchewki po koreańsku i wyciśnięty bądź bardzo drobno posiekany czosnek. Doprowadzamy do wrzenia, ok. 2 minuty i zalewamy utartą marchew, dodajemy ocet, mieszamy i w przykrytej misce wstawiamy na co najmniej 3 godziny do lodówki (marchew nabierze aromatu,ostrości, wspaniałego smaku).
Sałatkę przyrządza się bardzo szybko, dosłownie 10 minut i potem jeszcze schłodzenie w lodówce − ok. 3 godzin tak aby potrawa uzyskała właściwy smak i aromat.
Efekt jest wspaniały! Spróbujcie i jedzcie na zdrowie!
MYDLNICA lekarska KORZEŃ (50 g) - ZIOŁA SKLEP
– zwiększa produkcję śluzu w przewodach oddechowych,
– w przewlekłych nieżytach dróg oddechowych,
– wspomagająco w astmie oskrzelowej,
– pylicy,
– w chorobie gośćcowej,
– pomocniczo w skazie moczanowej,
– kamicy moczowej,
– kamicy żółciowej,
– dermatozach. Mydlnica jako kosmetyk jest stosowana dosyć często. Najczęściej wykorzystuje się jej właściwości myjące i pieniące. Dlatego w wielu przypadkach wchodzi w skład szamponów do mycia włosów a także płynów do kąpieli, maseczek, past do zębów, preparatów do pielęgnacji cery tłustej i trądzikowej. Do dnia dzisiejszego bardzo często odwar jest delikatnym środkiem do prania naturalnego jedwabiu i wełny. Mycie twarzy odwarem, nadaje skórze miękkości, gładkości i jędrności. Włosy umyte w odwarze są puszyste i mają połysk. Do okładów przy egzemach oraz chorobach skóry, przebiegających ze świądem. Wykorzystywany jako składnik mieszanek ziołowych stosowanych w łojotokowym zapaleniu owłosionej skóry głowy, wypadaniu włosów, łupieżu. Mydlnica wykorzystywana jest również w kosmetyce, szczególnie do pielęgnacji cery suchej i wrażliwej. Odwar z korzenia mydlnicy Składniki: 1/2 łyżki suszonego i rozdrobnionego korzenia mydlnicy, 1 szklanka wody Korzeń zalewamy letnią wodą, doprowadzamy do wrzenia. Gotujemy pod przykryciem około 5 minut utrzymując delikatne wrzenie. Odstawiamy do wystudzenia na około 15 minut. Odcedzamy. W chorobach układu oddechowego pijemy 2 łyżki odwaru 2-3 razy dziennie. Uwaga! Odwar stosowany w nadmiernych ilościach może wywołać wymioty i biegunkę. Odwaru nie powinno stosować się przy nieżytach żołądka i jelit, a także chorobie wrzodowej. Odwar można także stosować do przemywania włosów. Szampon z korzenia mydlnicy lekarskiej Składniki: 2-3 łyżki rozdrobnionego korzenia mydlnicy, 1 szklanka wody, 1 łyżeczka soku z cytryny Zalewamy korzeń wrzącą wodą. Pozostawiamy pod przykryciem na 15 minut. Napar odcedzamy i dodajemy sok z cytryny (cytrynę należy wycisnąć przez gazę lub sitko, tak aby nie dostały się kawałki miąższu, które mogłyby zostać po myciu we włosach). Mieszamy. Wystudzony napar możemy stosować do codziennej pielęgnacji włosów. Szampon szczególnie zalecany dla osób, które mają problemy z łupieżem. Informacje zaczerpnięte z Internetu i ogólnodostępnej literatury.
ORZECH WŁOSKI LIŚCIE - zioła sklep (50 g)
Waga: 50 g
Orzech włoski od bardzo dawna występował w stanie naturalnym w rejonie śródziemnomorskim, zaś obecny zasięg jego ciągnie się od Grecji,gdzie występuje w większych skupiskach,aż do Chin poprzez południowe rejony Azji. Świadczy to o stosunkowo wysokich wymaganiach cieplnych tej rośliny. Do nas orzech włoski przywędrował z Bałkanów,poprzez rumuńską Wołoszczyznę stąd nazwa ludowa orzech włoski. W Polsce należy do drzew od dawna sadzonych w ogrodach,choć w mroźne zimy niekiedy całkowicie lub częściowo wymarza. Jest to okazałe drzewo wyrastające do 20 m wysokości, u nas hodowane w parkach i ogrodach. Korona drzewa jest silnie rozrośnięta,bogato ulistniona. Liście złożone,nieparzystopierzaste. Owocem jest orzech duży owalny pestkowiec,okryty grubą,zieloną naowocnią. Dojrzewa we wrześniu i październiku. Surowiec stanowią liście,naowocnia(zielona łupina) lub całe niedojrzałe owoce. Liście zbiera się w czerwcu,zrywając je z ogonkami z odrostów lub gałęzi,suszy. Młode liście podczas suszenia nieco ciemnieją. Surowiec nie pachnie,smak ma ściągający,gorzkawy. Łupiny odrywa się z niedojrzałych owoców w sierpniu i natychmiast suszy. Napar - zmieszać 1 ½ łyżki rozdrobnionych liści orzecha włoskiego, ½ łyżki rumianku, ½ łyżki kwiatów krwawnika. Mieszankę ziół zalać 2 szklankami wody, gotować na wolnym ogniu pod przykryciem do momentu zagotowania, odstawić na 5 minut, przecedzić.
RDESTOWIEC JAPOŃSKI, rdest, rdestówka (50 g)
Właściwości prozdrowotne - Wspomaga leczenie infekcji (w tym boreliozy) - Posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwgrzybiczne - Działa przeciwzapalnie (stany zapalne stawów, artretyzm) - Wspomaga leczenie chorób autoimmunologicznych (bielactwo, łuszczyca, toczeń, AZS, łysienie z autoagresji) - Wspomaga leczenie alergii i astmy - Wspomaga procesy oczyszczania i odtruwania organizmu - Wykazuje działanie moczopędne (diuretyczne) - Wpływa regulująco na przemianę materii - Wpływa ochronnie na strukturę naczyń krwionośnych - Wymiata wolne rodniki (działanie antyoksydacyjne) - Działa neuroprotekcyjnie - Ma właściwości przeciwnowotworowe - Obniża stężenie cholesterolu we krwi - Hamuje agregację krwinek – zmniejsza ryzyko zawałów i miażdżycy - Hamuje odkładanie triglicerydów i cholesterolu w wątrobie - Wpływa ochronnie na układ sercowo-naczyniowy - Wywiera wpływ hepatoprotekcyjny (ochronny na komórki wątroby) - Działa estrogennie (łagodzi objawy menopauzy, wspomaga leczenie przerostu prostaty) - Pobudza miesiączkowanie Zastosowanie zewnętrzne wyciągów, odwarów i naparów z kłączy rdestowca:
do płukania jamy ustnej i gardła przy stanach zapalnych, zakażenia grzybami i bakteriami, nasiadówki i irygacje przy stanach zapalnych i zakażeniach pochwy i warg sromowych; okładów na skórę (rany, wypryski, owrzodzenia, liszaje).
SPOSÓB UŻYCIA Napar: 2 łyżki rozdrobnionych kłączy rdestowca zalać 2 szklankami wrzącej wody; przykryć i odstawić na 30-40 minut, przecedzić. Wypić w 4 porcjach w ciągu dnia (po 1/2 szklanki). Napar może służyć do okładów i przemywania skóry (trądzik, łojotokowe zapalenie skóry, wypryski, owrzodzenia) 2-6 razy dziennie. Kuracja rdestowcem powinna trwać 3-6 miesięcy, przy czym co miesiąc należy zrobić przerwę (1-2-tygodniową). Odwar: 2 łyżki kłączy rdestowca suchych lub świeżych zalać 2 szklankami wody, doprowadzić do wrzenia i gotować na wolnym ogniu ok 15min. Następnie odstawić na 30 minut pod przykryciem. Przecedzić. Pić 2-4 razy dziennie po 100ml przez 3-4 tygodnie. Między kuracjami robić przerwę 1-2-tygodniową.
Waga: 50 g
Zastosowanie:
CYNAMON laski CYNAMONU ok 8 cm 7-11 SZT (50 g)
Waga: 50 g
ZASTOSOWANIE: Cynamon używany jest do przyprawiania potraw słodkich z ryżu, pieczonych jabłek, wina grzanego i ponczu. Niewielkie ilości cynamonu służą do aromatyzowania gulaszu, baraniny, gotowanych ryb i szynki.
Waga: 50 g
Zastosowanie:
Do dań kuchni węgierskiej (np. leczo).
Skład:
- papryka ostra,
- papryka słodka,
- cebula,
- natka pietruszki,
- tymianek,
- rozmaryn,
- czosnek,
- sól.
PRZYPRAWA DO BIGOSU i KAPUSTY ~~ 50 g
Waga: 50 g Wszystkim dobrze znana i popularna polska potrawa. Przyprawa, którą Ci oferujemy pozwoli podkreślić wyjątkowy smak i aromat tej potrawy. Bigos, to tradycyjny specjał kuchni staropolskiej, stanowi pole do popisu dla każdego, daje możliwość eksperymentowania z doborem składników i proporcjami, ale udokumentowaniem tego wszystkiego musi być odpowiednio dobrana przyprawa. Mieszanka, którą Państwu oferujemy, sprawi że przygotowany bigos nabierze nowego wymiaru i będzie cieszyć podniebienia wszystkich domowników.
Skład:
- chilli,
- kurkuma,
- grzyby,
- papryka słodka,
- gorczyca biała,
- kolendra,
- kminek,
- koper włoski,
- jałowiec,
- liść laurowy,
- cukier, sól.
Cynamon cejloński mielony Bio 50 g - Dary Natury
cynamon mielony 100% OPIS
Cynamonem można przyprawiać wszystkie potrawy słodzone, np. budynie, napoje mleczne, ciastka, czekoladę.
Niewielką ilość cynamonu dodaje się do gulaszu, baraniny, wołowiny, gotowanej ryby, szynki.
Przyprawiamy nim także poncze i różne napoje np. colę.
Kraj pochodzenia składników: Sri Lanka
Informacje dodatkowe | |
---|---|
Producent | Dary Natury |
Kod producenta | 272 |
Informacje dodatkowe | |
---|---|
Producent | Dary Natury |
Kod producenta | 272 |
PRAWOŚLAZ LEKARSKI - zioła sklep
Waga: 50 g
TRAWA CYTRYNOWA ~~ 20 g - WSPANIAŁA DO HERBATY
Waga: 50 g
Zastosowanie:
Do kanapek, masła, jajecznicy, twarogu i zupy pomidorowej, do sosów, gołąbków, gulaszy, spaghetti, pizzy, zapiekanek oraz drobiu i wieprzowiny.
RUMIANEK - KWIAT RUMIANKU 25 g
Waga : 25 g
Rumianek, w naturze występuje na terenie Europy, a także części Azji. Zadomowił się również w Ameryce Północnej i Australii, do których został zawleczony przez człowieka. Należy do tej samej rodziny co aksamitka, rudbekia, nagietek czy nawet jeżówka, jednak nie jest tak często stosowany do celów dekoracyjnych jak one, pomimo iż znamy również odmiany ozdobne rumianu.
Odmiany ogrodowe osiągają około pół metra wysokości, natomiast uprawne mutacje potrafią dorastać nawet do 80 centymetrów. Głównym trzonem rośliny jest sztywna łodyga, silnie porozgałęziana i pokryta skrętoległymi, siedzącymi, niedużymi listkami. Na szczycie każdego pędu pojawiają się bardzo charakterystyczne i rozpoznawalne praktycznie przez każdego kwiaty o białych płatkach, zebrane w koszyczek, wewnątrz żółte.
Napar: 1 łyżkę rumianku zalać 1 szklanką wrzątku, nakryć i odstawić na 10 minut pod przykryciem.
GUARANA - OWOC CAŁY GUARANY - 50 g
Waga: 50 g
Pochodzi z Ameryki Południowej, z dorzecza amazonki, gdzie od wieków wykorzystywana była przez Indian zamieszkujących te tereny. Oferowana przez nas guarana jest pocięta na drobne kawałki.
Sposób przygotowania:
1 garść owocu Guarany rozgnieść w moździerzu i zalać 1 litrem wrzącej wody. Po 5-10 minutach odcedzić i pić. Rozgniecione owoce mogą być zalewane pięciokrotnie.
PIEPRZ CZARNY W ZIARNACH ~~ 50 g
Waga: 50 g
Zastosowanie:
LAWENDA - KWIAT LAWENDY (20 g) zioła sklep
Lawenda– Lawenda prawdziwa,lawenda lekarska,lawenda wąskolistna (Lavandula Vera D.C.L.officinalis).
Lawenda pochodzi z rejonu śródziemnomorskiego,gdzie do dziś występuje masowo w stanie dzikim,na glebach wapiennych,zarastając wzgórza i polany,szczególnie na Korsyce. Uprawiana jest prawie we wszystkich krajach Europy o warunkach klimatycznych niezbyt ostrych,również w Polsce,gdzie niekiedy w mroźne i bezśnieżne zimy wmarza. Jest to krzewina,w naszych warunkach dorastająca do 60cm. Pędy ma wzniesione,w dolnych partiach drewniejące. Liście bezogonkowe ułożone są na łodydze gęsto,naprzeciwlegle. Kwiaty ma o barwie od niebieskiej do fioletowej znajdują się w nibyokółkach na szczytach pędów,tworząc kwiatostany w formie kłosa. Lawenda kwitnie w lipcu i sierpniu. Zbiór przeprowadza się w okresie pełnego kwitnienia,ścinając całe kwiatostany i suszy. Surowcem jest kwiat.
Napar. 2 łyżki kwiatów zalać 2 szklankami wrzącej wody. Trzymać pod przykryciem 10 -15 minut,po czym odcedzić. Pić 3 razy dziennie po szklance naparu.
MACA - PERUWIAŃSKI KORZEŃ MIELONY (PROSZEK) 50 g
Maca jest dwuletnią lub roczną zielną rośliną rosnącą w Boliwii i Peru. Jest głównie znana jako Maca Peruwiańska. Maca rośnie wysoko w górach, lubi niskie temperatury i nieurodzajną glebę. Odkryto, że hipokotyle to jeden z głównych elementów składowych naturalnie rosnących i organicznych korzeni macy na obszarze górskim. Jako że hipokotyle nie tworzą się w szklarniach ani w ciepłym klimacie, maca uprawiana w innych rejonach Andów nie ma tego samego składu hipokotyli i innych składników odżywczych, co naturalnie rosnąca organiczna maca. Ludzie uprawiają ją ze względu na korzeń. Korzeń ten można wykorzystać jako warzywo lub w ziołolecznictwie. Pod względem biologicznym, korzeń macy obfituje w cukier i białko. Zawiera 60% węglowodanów, 10% białka, 8.5% błonnika oraz 2.2% tłuszczy. Poza tym, zawiera urydynę, kwas jabłkowy, pochodne benzoilu oraz glukozydów, itp. suszony korzeń macy jest bogaty w alkanoidy, minerały i składniki odżywcze takie jak selen, wapń, magnez i żelazo, kwasy tłuszczowe, w tym kwas linolowy, kwas palmitynowy i kwasy oleinowe, 19 aminokwasów oraz polisacharydy. Południowi Amerykanie spożywają i uprawiają macę od tysiącleci. Maca może wzmocnić system immunologiczny, zwiększyć przyswajanie umysłu oraz poprawić funkcjonowanie organizmu. Może rewitalizować zarówno mężczyzn jak i kobiety w średnim i podeszłym wieku. Ludność Andów używa korzenia macy, aby zwiększyć swą energię, łagodzić zmęczenie fizyczne i psychiczne, przyjmować więcej składników odżywczych w codziennej diecie. Ponadto, wspomaga redukcję problemów związanych ze starzeniem się organizmu i może zapobiec osteoporozie i anemii. Poza tym reguluje nieregularne cykle hormonalne kobiet: miesiączkę, łagodzi bóle menstruacyjne oraz symptomy menopauzy. Co więcej, maca jest znana ze swoich właściwości zwiększających płodność i od dawna stosuje się ją jako afrodyzjak, więc nazywana jest również ziołową viagrą. Próby kliniczne przeprowadzone na mężczyznach wykazały, że ekstrakt i proszek z macy podnosi libido i poprawia jakość nasienia. Dodatkowo, testy na zwierzętach z użyciem proszku z macy wykazały, że może on zwiększyć łączenie w pary u szczurów i myszy. Takie korzyści mogą być spowodowane wysoką koncentracją białka i składników odżywczych oraz tym, że maca zawiera składnik chemiczny o nazwie izotiocyjanin p-metoksybenzylu o właściwościach afrodyzjaków. Dlatego też w Andach maca to magiczny symbol młodości.
Sposób użycia: ok 2-3 łyżeczki dziennie. Korzeń Maca dzięki uniwersalnej postaci jaką jest proszek można spożywać według uznania np. z jogurtem albo szejkiem mleczno-owocowym. Kraj pochodzenia: Peru
POKRZYWA z CYTRYNĄ (50 g) - zioła sklep
Waga: 50 g
Skład: liść pokrzywy, skórka cytryny, trawa cytrynowa, aromat.
Pokrzywa to roślina popularnie występująca w całym kraju. Rośnie w zaroślach, ogrodach, w przydrożach i na nieużytkach. Niekiedy wyrasta nawet do wysokości 1 metra. Każdy ją zna i wie, że jej liście i łodyga całe pokryte są boleśnie parzącymi włoskami. Pokrzywę zbiera się od późnej wiosny, przez całe lato aż do września. Po wysuszeniu pozyskuje się ziele poprzez „osmykiwanie”, a łodygi wyrzuca się. Jest to całkiem przyjemna czynność i nie grożąca bolesnymi skutkami, gdyż po zwiędnięciu pokrzywa traci swoje parzące właściwości. Sposób parzenia pokrzywy Czubata łyżeczka suszu wystarcza na filiżankę dobrej herbatki z pokrzywy. Zalewamy wrzątkiem (temperatura wody ok. 96 °C) i zaparzamy około 5 minut. Mocniejszy napar uzyskamy wydłużając czas do 10 minut. Parzymy pod przykryciem. Pić 2 do 3 razy dziennie po filiżance naparu między posiłkami.