Te niepozorne nasiona kryją w sobie potężną leczniczą moc i dawkę energii, która wzmocni i odżywi organizm. Są niezwykle pożywne i zapewniają nieocenione korzyści zdrowotne. Chia (salvia hispanica) pochodzi z Ameryki Południowej, gdzie przez wieki stanowiła podstawę lokalnej diety. Aztekowie uważali nasiona chia za pomocne w utrzymaniu dobrej kondycji fizycznej i psychicznej oraz bystrości umysłu. Ze względu na jej właściwości zaliczali chia do pięciu najważniejszych pokarmów. Przez wieki nasiona Chia były używane także jako podstawowe pożywienie dla Indian z południowo-zachodniej części dzisiejszego Meksyku. Mogli spożyć zaledwie 1 łyżeczkę na dzień i maszerować 24 godziny bez przerwy. Słowo Chia pochodzi od słowa „Chian”, co w języku nahuatl, znaczy oleisty. Nadal nasiona chia pozostają w powszechnym użyciu w Meksyku i Gwatemali. Obecnie Chia uprawiana jest glównie w Meksyku, Boliwii, Argentynie, Ekwadorze, Australii i Gwatemali i w tych krajach jest najbardziej popularna.
Zastosowanie w kuchni Ze względu na swoje różnorodne właściwości, nasiona chia powinny znalezć się w naszej codziennej diecie. Można je przyrządzać i spożywać na wiele sposobów w zależności od potrzeby i upodobań: jako dodatek do sałatek, owsianki, musli, ugotowanych kasz, ziemniaków, posypka do warzyw dodatek do koktajli zmielone nasiona chia można łączyć z mąką do wypieku ciast, chleba, naleśników do puddingów, sosów, zagęszczania zup można kiełkować. Nasiona chia w połączeniu z wodą tworzą żel (podobnie jak siemię lniane). Spożywane w takiej postaci zapobiegają zbyt szybkiemu wchłanianiu węglowodanów (co jest ważne dla osób z cukrzycą) Nasiona powinny być moczone w czystej wodzie zanim zostaną użyte do jakiegokolwiek przepisu. Nasiona chia zaabsorbują co najmniej 9 razy tyle wody ile same ważą i to w przeciągu 10 minut, lub nawet szybciej zależnie od temperatury wody. Jeżeli spróbujesz wymieszać łyżeczkę nasion tej rośliny w szklance wody pozostawiając ww. na ok. 30 minut lub dłużej taka mieszanina nie będzie wyglądać już ani jak nasiona ani jak czysta, płynna woda, zrobi się z tego gęsta piankowa galareta. Taka reakcja jest spowodowana tym, że włóknik nasion chia szybko i dobrze rozpuszcza się (żeluje) w wodzie.
ANYŻ MIELONY ~~ 25 g BIEDRZENIEC, ANYŻEK
Waga: 25 g
SKRZYP POLNY (50 g) - zioła sklep
Waga: 50 g
Herbatka ze skrzypu polnego
1 łyżkę suszonego ziela skrzypu polnego zalewamy szklanką wody i gotujemy przez 5 minut. Parzymy pod przykryciem następne 10 minut, przecedzamy i pijemy 3 x dziennie.
PRZYPRAWA DO KURCZAKA PO CHIŃSKU ~~ 50 g
Waga: 50 g
Idealna kompozycja smakowa do przygotowania dań z drobiu.
Skład:
NAWŁOĆ POSPOLITA ziele (50 g) - ZIOŁA SKLEP
Waga: 50 g
Nawłoć pospolita to bardzo pospolita roślina, znana pod nazwami: polska mimoza, złota dziewica, złota rózga, złotnik, włoć. Nawłoć pospolita jest często mylona z nawłocią kanadyjską, jednak w przeciwieństwie do niej osiąga maksymalnie 80-100 cm wysokości, ma mniejsze eliptyczno-jajowate liście i większe złotożółte kwiaty, zebrane w koszyczki. Rośnie w całej Polsce, można ją spotkać na słonecznych łąkach i polanach, w zaroślach i widnych lasach.
Nawłoć pospolita kwitnie od lipca do września.
Nawłoć pospolita to cenna roślina lecznicza. Zawiera garbniki, kwasy organiczne, saponiny, śluzy, żywice, olejki eteryczne oraz flawonoidy, m.in. rutynę i kwercetynę. Surowcem zielarskim jest ziele nawłoci (Herba Solidaginis) – ulistnione pędy wraz z kwiatami. Po wysuszeniu przyrządza się z nich napary, które stosowane są jako środek moczopędny, ściągający, przeciwzapalny. Wewnętrznie nawłoć pospolita jest stosowana przy stanach zapalnych dróg moczowych, kamicy nerkowej, skazie moczanowej oraz w nieżytach przewodu pokarmowego (m.in. biegunkach), a także pomocniczo w chorobach reumatycznych, nadciśnieniu. Napary z nawłoci pospolitej stosuje się także zewnętrznie do przemywania trudno gojących sie ran i owrzodzeń skóry. Napary z nawłoci stosowane sa także do płukania przy stanach zapalnych jamy ustnej i gardła.
Bulion-kostki warzywne bezglutenowe Bio 66 g(6 x 11g) Eden
sól morska, tłuszcz palmowy*,skrobia kukurydziana* warzywa*(11,5%)(marchew*(4,7%), cebula*(4,5%),pasternak*(1,2%), por*(1,1%),cukier trzcinowy*,ekstrakt drożdżowy*, zioła* (lubczyk*, pietruszka*,bazylia*), przyprawy* (gałka muszkatołowa*,czosnek*, kurkuma*, rozmaryn*, pieprz*), skrobia kukurydziana* (*certyfikowany składnik ekologiczny) WARTOŚĆ ODŻYWCZA W 100 g
Wartość energetyczna 25 kJ / 6 kcal
Tłuszcz: 0,4 g;
w tym kwasy nasycone: 0,2 g;
Węglowodany: 0,5 g;
w tym cukry: 0,2 g;
Białko: 0,1 g;
Sól : 1 g
Informacje dodatkowe | |
---|---|
Kod producenta | 080 |
Informacje dodatkowe | |
---|---|
Kod producenta | 080 |
JAŚMIN - KWIAT JAŚMINU (25 g) zioła sklep
Waga: 25 g
Świeże kwiaty jaśminu posiadają jeden z najmocniejszych kwiatowych aromatów. Swoją woń odkrywają wieczorową porą między innymi w lasach tropikalnych. . Za dnia pąki kwiatowe zamykają się, by wieczorem ukazać niezwykły czar słodkiego wręcz oszałamiającego aromatu. Po wysuszeniu kwiat jaśminu swoim aromatem przypomina orzech, czy delikatną ziołową herbatkę. Możesz dodać go do herbaty zielonej, czarnej, czerwonej, tworząc w ten sposób swoją własną mieszankę herbacianą. Barwa jaśminu w zależności od partii może się różnić.
Sposób przygotowania: 1-2 łyżki suszonego jaśminu zalewamy wodą o temp. 95 stopni, parzymy 10min. Zaleca się wypijanie 2-3 filiżanek naparu z kwiatu jaśminu
PRZYPRAWA DO ZIEMNIAKÓW ~~ 50 g
Waga: 50 g
SKŁAD: - papryka słodka, - papryka ostra, - majeranek, - natka pietruszki, - pieprz czarny, - koper, - kminek, - cząber, - czosnek, - kurkuma,
- cebula prażona, - sól.
POMIDORY SUSZONE - POŁÓWKI - WŁOSKIE ( 50 g )
Waga: 50 g
Dzięki tradycyjnej metodzie suszenia pomidorów na słońcu otrzymuje się przyprawę o bardzo intensywnym aromacie, niezwykle wzmocnionym smaku i zapachu. Tradycja suszenia pomidorów pochodzi z północnych Włoch. Była to metoda przechowywania i pozwalająca korzystanie z dobrodziejstw pomidorów w miesiącach zimowych zanim wynaleziono pomidory w puszkach. W dawnych czasach dojrzałe pomidory były rozkładane na dachówkach, teraz w dalszym ciągu suszy się je na słońcu, ale w daleko bardziej kontrolowanych pod względem higienicznym warunkach.
do wszelkich potraw, szczególnie do past, sosów, zapiekanek, pizzy, surówek, sałatek oraz do mięs i marynat, w kuchni śródziemnomorskiej i włoskiej.
ZIELE ANGIELSKIE MIELONE ~~ 50 g
Waga: 50 g Ziele angielskie ma palący smak. Jego przyjemny zapach przypomina aromat pieprzu, goździków, cynamonu i gałki muszkatołowej, stąd jego angielska nazwa allspice (wszystkie przyprawy). Przyprawę dodajemy do potraw na początku ich przyrządzania.
ZASTOSOWANIE:
ARCYDZIĘGIEL LEKARSKI (50 g) - zioła sklep
Waga: 50 g
Arcydzięgiel litwor zwany inaczej dzięgiel wielki, dzięgiel lekarski, arcydzięgiel lekarski, archangielski korzeń, anielskie ziele, anielski korzeń, angelika, Ziele Ducha Świętego, litwor. Dość duża roślina z rodziny baldaszkowatych, dorastająca nawet do 3 metrów wysokości. Naturalnie występuje w środkowej oraz północno-zachodniej Europie, jednak uprawiany jest w całej. Należy do grupy roślin dwuletnich. Kwiaty są małe, w kolorze żółto-zielonkawym, pojawiają się na szczytach łodyg i zebrane są w kwiatostany w kształcie kuli. Po okresie jego kwitnienia pojawiają się małe owoce, które trzymają się słabo i bardzo łatwo spadają na ziemię. Liście, które w pierwszym roku składają się na całą roślinę, są sporych rozmiarów, umieszczone na długich ogonkach, odziomkowe i dwu- lub trójpierzaste. Korzonki i kłącza tej rośliny mają kolor brunatny z zewnątrz, ale w środku są białe gąbczaste. Dzięgiel ma silny aromat i intensywny zapach roznoszący się po całym ogrodzie.
Waga: 30 g
Zastosowanie: Do potraw z grzybów, wieprzowiny, drobiu, baraniny, dziczyzny, kompotów, deserów, ciast i sosów.
DZIURAWIEC (50 g) - zioła sklep
Waga: 50 g
Występuje w strefie umiarkowanej całej Europy i Azji. W Polsce jest rośliną pospolitą na niżu i terenach podgórskich,na suchych łąkach,ugorach,skrajach lasów,rzadziej jako chwast. Dziurawiec zakwita około 24 czerwca ( św. Jana),stąd nazywany jest często zielem świętojańskim. Żółte kwiatki potarte w palcach wydzielają krwistoczerwony sok. Z racji tej właściwości w niektórych dzielnicach Polski nosi on nazwę „krewki Matki Bożej”Charakterystyczną cechą dziurawca jest występowanie na liściach drobnych punkcików o wyglądzie dziurek. Są to zbiorniki lotnych olejków,dzięki którym roślina ma przyjemny zapach i jest stosowana w lecznictwie. Do celów leczniczych zbiera się ,niezdrewniałe, młode pędy z pączkami,rośliny ścina się w połowie wysokości i suszy. Surowcem jest ziele.
Napar z dodatkiem mięty. Łyżkę stołową kwiatu dziurawca i łyżeczkę liści mięty zalać szklanką wrzątku i zostawić pod przykryciem. Po 30 minutach odcedzić. Pić 2 -3 razy dziennie po szklance naparu.
KMIN RZYMSKI MIELONY ~~ KUMIN 40 g
Waga: 40 g
LIPA (20 g) KWIAT LIPY - zioła sklep
Waga: 20 g
Występowanie Rośnie pospolicie w całej Polsce na obrzeżach lasów i w zaroślach w stanie dzikim, zaś napotykane lipy przy drogach, w parkach i w ogrodach są nasadzane przez człowieka. Żyją setki, a nawet do 1000 lat. U nas spotyka się ich kilkanaście odmian, np. lipa szerokolistna - o tych samych właściwościach co wyżej omawiana, lipa srebrzysta - z tej odmiany kwiatów nie wolno zbierać.
Wygląd zewnętrzny Liście są sercowate, brzegiem piłkowane i zaostrzone, ogonkowe, zielone, a spodem sinawe. Kwiatostany 2-10 kwiatowe, bladożółte, o długiej szypułce i zawsze towarzyszącej skórzastej, seledynowożółtej podsadce. Owoc maleńki, brązowy, kanciasty, o cienkiej łupince.
Surowiec Kwiatostan zazwyczaj wraz z podsadką (przykwiatkiem). Białe drewno lipy jest bardzo cenione w precyzyjnym przemyśle drzewnym, doskonale nadaje się do obróbki. Kwiaty zbiera się w czasie suchej pogody, w początkowej fazie kwitnienia (nie przekwitnięte). Suszyć tylko w cieniu i w przewiewnym miejscu. Kwiatostan lipy, jako trochę lepki, łatwo ulega skażeniu i dlatego można go zbierać tylko z dala od źródeł zanieczyszczeń i skażeń.
KMINEK ZIARNO przyprawa ZIARNA KMINU (50 g)
Waga: 50 g
Znajdują swoje zastosowanie w wielu mieszankach
przyprawowych służących do aromatyzowania chleba,
przyprawiania kiszonej kapusty, pieczonych mięs
(wieprzowiny, dziczyzny), niektórych serów, mieszanek
jarzynowych. Może być również przyprawą do zup,
ciasteczek, szarlotki, pieczonych jabłek i sera. Stanowi
podstawowy składnik likierów.
CYNAMON laski CYNAMONU ok 8 cm 7-11 SZT (50 g)
Waga: 50 g
ZASTOSOWANIE: Cynamon używany jest do przyprawiania potraw słodkich z ryżu, pieczonych jabłek, wina grzanego i ponczu. Niewielkie ilości cynamonu służą do aromatyzowania gulaszu, baraniny, gotowanych ryb i szynki.
PRZYPRAWA DO BARBECUE (50 g) - uniwersalna przyprawa do GRILLA
Waga: 50 g
Zastosowanie: Niezwykle aromatyczna mieszanka ziół i przypraw przeznaczona do przygotowania wszystkich potraw z grilla. Stanowi wspaniały dodatek do wieprzowiny, wołowiny, żeberek i kurczaka. Charakteryzuje się wspaniałym, mocnym smakiem i zapachem. Polecamy do wszelkiego rodzaju mięs z rusztu
W skład wchodzą: - sól, papryka słodka, gorczyca, cebula, czosnek, pieprz czarny, bazylia, tymianek, oregano, cukier, goździki.
GORCZYCA BIAŁA ziarno ~~ 50 g ZIARNA
Waga: 50 g Gorczyca ma palący, ostry smak pochodzący od zawartego w niej olejku eterycznego.
Gorczycę dodaje się do kiszenia ogórków, białej i czerwonej kapusty, jak również do przyrządzania ryb, wędlin oraz pikli.
Nasiona gorczycy dodaje się na początku przyrządzania potrawy.
WIERZBA - KORA wierzby białej (100 g) - zioła sklep
Waga : 100 g
Sposób użycia: 1 łyżeczkę (ok. 3g) kory zalać 1 szklanką wody, gotować 15 min. pod przykryciem, przecedzić. Pić po 1/2 szklanki ciepłego odwaru 4 razy dziennie po posiłkach. Można osłodzić sokiem malinowym lub miodem.
Waga: 30 g
Zastosowanie: