Waga: 50 g
Świetlik łąkowy – Świetlik lekarski, ptasie oczka, świeczki( Euphrasia rostkoviana Hayne) Główny rejon naturalnego występowania świetlika to środkowa Europa. W Polsce występuje szczególnie w rejonach południowych, także w górach aż po regiel górny, na wilgotnych łąkach, pastwiskach, torfowiskach i brzegach lasów. Jest niewielką rośliną do 40 cm silnie rozgałęzioną. Żyje półpasożytniczo na korzeniach niektórych roślin łąkowych. Liście ma ciemne ogonkowe, ułożone naprzeciwlegle, są owalne, brzegiem ząbkowane, w czasie kwitnienia od dołu łodygi obumierające. Na szczycie pędów tworzą się groniaste kwiatostany. Poszczególne kwiatki są drobne, białe z fioletowymi żyłkami i z żółtą plamką na dolnej wardze. Na tle zieleni kwiaty wyglądają jak świeczki lub świetliki – stąd ich nazwa. Kwitnie od lipca do września Owocem jest torebka z drobnymi nasionami. W Polsce występuje 15 gatunków świetlika, które są do siebie bardzo podobne i mają taką sama wartość leczniczą. Świetlik zbiera się w miejscach masowego występowania, scinając ulistnione pędy w okresie kwitnienia, ale przed momentem wytworzenia torebek nasiennych. Suszy się je rozłożone cienką warstwą. Surowcem jest ziele.
Odwar. 1 łyżkę ziela świetlika zalać szklanką letniej wody, wymieszać i ogrzewać pod przykryciem przez 30 minut nie dopuszczając do wrzenia, odcedzić. Pić 2 razy dziennie po ½ szklanki odwaru. Odwar można stosować do okładów lub przemywań.
Wyciąg. 1 łyżkę ziela świetlika zalać szklanka przegotowanej letniej wody i pozostawić na 6 godzin, odcedzić. Pić 2 razy dziennie po szklance wyciągu.
PRZYPRAWA CHIŃSKA - ZASMAKUJ ORIENTU ~ 50 g
Waga: 50 g
Skład: czosnek granulowany, imbir, gałka muszkatołowa, kminek, pieprz czarny, curry, papryka słodka, marchew, por, cukier, sól.
Waga: 50 g
smakiem od świeżego i nie można go używać
wymiennie. Surowy imbir dodaje świeżości i
pikantności owocom morza, polepsza smak mdłych
potraw i tłustych mięs, np. kaczki czy wieprzowiny.
Mielony najlepiej nadaje się do potraw słodkich, np.
herbatników, ciast, sałatek owocowych. Pasuje też
doskonale do pieczonych jabłek.
bo te kłócą się z jego aromatem. Świetnie za to
komponuje się z przyprawami korzennymi: zielem
angielskim, liściem laurowym, goździkami, gałką
muszkatołową i pieprzem.
SÓL MORSKA JODOWANA - DROBNA 1KG
Informacje dodatkowe | |
---|---|
Producent | Intenson |
Kod producenta | 356 |
Informacje dodatkowe | |
---|---|
Producent | Intenson |
Kod producenta | 356 |
TATARAK ZWYCZAJNY ziele (50 g) - zioła sklep
Waga: 50 g
Tatarak jest byliną z rodziny obrazkowatych (Araceae), wyrastającą do 150 cm wysokości. Kłącze rozczłonowane, czołgające się, długości 50 cm i średnicy 3 cm, wydaje corocznie kilka trójkanciastych łodyg z liśćmi ustawionymi w dwu prostnicach jak u traw. Kolba kwiatostanowa zwarta, wysmukła, początkowo zielona, później brunatniejąca. Ponad kolbą wystaje pionowo ustawiona liściasta pochwa.
Jako przyprawę stosuje się wysuszone, silnie, lecz przyjemnie pachnące kłącze tataraku. Zależnie od sposobu przygotowania rozróżnia się kłącze okorowane, nie okorowane i kandyzowane. Kłącze nie okorowane odznacza się największą zawartością olejku lotnego i najsilniejszym zapachem. Kłącze okorowane jest niekiedy mielone. Ma smak korzenny i gorzkawy. Tatarak jest najczęściej stosowany w kuchni islamskiej i indyjskiej. Proszkiem otrzymanym ze zmielenia kłączy przyprawia się potrawy słodzone i kompoty z owoców, w tym również z jabłek i gruszek.
Jako przyprawę dodaje się tatarak do napojów orientalnych, służy on również do wyrobu słodyczy i gorzkich likierów pobudzających apetyt. Proszek z kłączy tataraku wchodzi w skład mieszanek ziołowych, zwłaszcza typu curry. Nadaje się do mieszania z gałką muszkatołową, wanilią oraz cynamonem i przypomina imbir. Sam tatarak bez domieszek należy stosować w małych ilościach. Uwaga: świeże, mięsiste kłącza powodują wymioty.
Napar z tataraku Łyżkę suszonego i rozdrobnionego kłącza tataraku zalewamy szklanką wrzątku i parzymy pod przykryciem 30 minut. Pijemy 2 razy dziennie ½ szklanki odcedzonego naparu.
Odwar z tataraku Łyżkę surowca zalewamy szklanką letniej wody i gotujemy pod przykryciem 5 minut, po czym odstawiamy na 20 minut. Pijemy ½ szklanki odwaru 2 razy dziennie.
AKACJA kwiat AKACJI (50 g) zioła sklep
Akacja według literatury zielarskiej charakteryzuje się działaniem moczopędnym, uspokajającym, żółciopędnym, rozkurczowym.
Dzięki tym właściwościom napary z niej stosowane są w przypadku skąpomoczu, stanach zapalnych układu moczowego, niewydolnościach krążenia, chorobach reumatycznych.
Miód produkowany z akacji pozytywnie wpływ na na leczenie problemów z woreczkiem żółciowym, nadkwaśnością oraz nerkami. SPOSÓB PRZYGOTOWANIA: Napar – 1 łyżka rozdrobnionych kwiatów lub liści na 1 szklankę wrzącej wody; parzyć zawsze pod przykryciem. Po 20 minutach przecedzić. Pić 2 razy dziennie po 1 szkl. naparu. Taki też napar można stosować zewnętrznie. Warto dodać miodu akacjowego. Kąpiel relaksacyjna – 2-3 duże garście suszonych kwiatów akacji, garść liści lub ziela melisy lekarskiej, garść kwiatów lawendy. Zalać tę mieszankę w emaliowanym garnku 2 litrami wody i gotować pod przykryciem na słabym ogniu przez 5 minut. Kiedy wszystkie zioła opadną na dno, odcedzić i wlać do wanny z wodą do kąpieli.
Waga: 25 g
Pieprz zielony ziarnisty nadaje potrawom nie tylko znakomitego smaku, ale także efektownie wygląda w szklanych młynkach. Pieprz zielony ma bardzo odświeżający i dość pikantny smak. Można stosować do pieczonych, smażonych, a także grillowanych ciemnych mięs, wędlin oraz potraw z warzyw. Pieprz można również użyć jako element dekoracyjny potrawy.
Ten pieprz jest pełen aromatu, doda smaku i ostrości wszelkim potrawom. Koniecznie zmiel go tuż przed podaniem, wtedy dopiero poczujesz, jaki jest doskonały.
Zastosowanie:
Waga: 50 g
Skład: - majeranek,
- pasternak,
- cebula,
- papryka,
- pieprz czarny,
- cząber,
- lubczyk,
- sól,
- glutaminian sodu.
Waga: 50 g Kaukaska mieszanka ziołowa do potraw mięsnych, surówek, sałatek, bigosu, kaszanki z dodatkiem soli
Skład:
- liście laurowe,
- kolendra,
- koper owoc,
- seler nać,
- nać pietruszki,
- kozieradka,
- mięta pieprzowa,
- majeranek,
- papryka ostra,
- czosnek,
- sól.
BYLICA BOŻE DRZEWKO (50 g) - zioła sklep
Waga: 50 g
Pochodzi z Azji,uprawiana w Europie,również w Polsce,czasami spotykana w formie zdziczałej, głównie na nizinach. Roślina wieloletnia,dochodząca do wysokości 1,5 m, o pokroju krzewiastym, z gęsto rozgałęzionymi,miotlastymi pędami. Od dawna znana roślina ozdobna i lecznicza. Bylica charakteryzuje się silnym przyjemnym zapachem,po roztarciu przypominającym zapach cytryny. Odznacza się ponadto gęstym ulistnieniem,pierzastodzielnymi liśćmi o wąskich lancetowatych odcinkach. Liście są sinozielone,spodem szaro owłosione. Koszyczki kwiatowe żółtawe,drobne,prawie kuliste,zwisające,zebrane na szczycie w ulistnione grona. Surowiec stanowią kwitnące szczyty pędów bylicy,zbierane w lipcu i sierpniu,suszone.
Kulinarne
Dzięki aromatycznemu zapachowi, zioło to jest używane do przyprawiania potraw mięsnych oraz ryb. Wykorzystuje się w tym celu drobno pokrojone liście bylicy Bożego drzewka. Drobno pokrojonymi, młodymi liśćmi zioła możemy posypywać różnego rodzaju sałatki oraz surówki. Liści bylicy Bożego drzewka używa się nawet do sporządzania napojów chłodzących.
Napar: 1 łyżka ziela zalać 2 szklankami gorącej wody. Naparzać 5 -20 minut pod przykryciem,odstawić na 10 minut,przecedzić. Pić 2 -3 razy dziennie przed jedzeniem 1/3 szklanki naparu. Napar może być stosowany zewnętrznie,do okładów i płukania gardła.
Waga: 50 g
Zastosowanie:
ELEUTEROCOCUS - ŻEŃ-SZEŃ SYBERYJSKI - 50 g
ELEUTEROCOCUS - ŻEŃSZEŃ SYBERYJSKI
Eleuterokok kolczasty należy do rodziny Araliowatych.
Jest to kolczasty zazwyczaj około 2.5 metrowy krzew z bardzo silnie rozgałęzionymi i rozwiniętymi organami podziemnymi.
Z płytko umieszczonego w ziemi kłącza wyrastają drobne korzenie oraz rozłogi sięgające niekiedy 5 metrów długości.
Gałęzie są proste z licznymi cienkimi kolcami, liście palczasto pięciodzielne, a poszczególne listki maja kształt eliptyczny o podwójnie piłkowanych brzegach.
Na końcach pędów w czerwcu wyrastają małe kwiaty zebrane w kuliste baldachy.
Żółte słupkowe kwiaty są żeńskie, natomiast kwiaty męskie są pręcikowe i bladofioletowe.
We wrześniu pojawiają się czarne kuliste owoce. Żeń-szeń syberyjski rozrasta się na zboczach, w lasach, na odkrytych przestrzeniach we wschodniej Azji, Chinach, Korei, Japonii, Mandżurii, Syberii.
Napar: 1-2 łyżki surowca zalać 1 szklanką wrzącej wody; odstawić na 45 minut, przecedzić. Pić rano i w południe po 100-200 ml naparu.
POROST ISLANDZKI (50 G) ziele - PŁUCNICA ISLANDZKA
Waga: 50 g
Płucnica islandzka to pewny i silny w działaniu surowiec zielarski, niegdyś popularny, obecnie wycofany z Farmakopei Polskiej VI. Porost islandzki, czyli płucnica islandzka należy do plechowców, czyli do roślin niższych, których ciało nie jest zróżnicowane na wyspecjalizowane organy, typowe dla roślin wyższych. Ta piękna roślina zielarska należy do gromady Lichenophyta (Lichenes) i rośnie stosunkowo często w suchych borach iglastych w górach i na niżu. Porasta ziemię, pnie drzew, skały i głazy. Bardzo pospolicie występuje w krajach północy. W Polsce jest pod częściową ochroną. Porosty są to złożone symbiotyczne organizmy. Plecha porostów składa się z dwóch organizmów: grzyba i glonu, które ze sobą współżyją pod względem fizjologicznym (grzyb dostarcza glonom wody z solami mineralnymi i stanowi zewnętrzną ochronną otoczkę, a glon przeprowadza proces fotosyntezy w wyniku, której powstają głównie cukry i tłuszczowce). Często do plechy porostów dołączają się bakterie azotowe wiążące wolny azot z powietrza, dzięki czemu roślina wytwarza substancje azotowe białkowe i niebiałkowe. Porosty rozmnażają się wegetatywnie przy pomocy soredium (soredia = urwistki) i isydium (izydia). Oba odłamki plechy zawierają obydwa organizmy. Interesująca nas płucnica islandzka ma plechę brunatną lub brunatnozieloną (zależenie od wilgotności panującej w środowisku życia rośliny), silnie rozgałęzioną, dichotomicznie powycinaną, spłaszczoną, liściokształtną, brzegiem nierównomiernie ząbkowaną i o brzegach podwiniętych do wewnątrz, środkowa część plechy przytwierdza się do podłoża dolną powierzchnią, specjalnymi nitkami grzyba – chwytnikami (ryzoidy). Ciało płucnicy jest poplamione na czerwonawo i biało. Jako ciekawostkę podaję, że porosty mają zdolność wytwarzania zarodników w apothekiach czyli w miseczkach (produkuje je część grzybowa).
Napar: 2 łyżki plechy zalać 1 szkl. wrzącej wody; odstawić na 30 min. i przecedzić. Pić 4-6 razy dz. po 50 ml (zasada często i mało); Odwar: 2 łyżki plechy zalać 1 szkl. wody; gotować 15 minut; przecedzić. Pić jak napar.
MYDLNICA lekarska KORZEŃ (50 g) - ZIOŁA SKLEP
– zwiększa produkcję śluzu w przewodach oddechowych,
– w przewlekłych nieżytach dróg oddechowych,
– wspomagająco w astmie oskrzelowej,
– pylicy,
– w chorobie gośćcowej,
– pomocniczo w skazie moczanowej,
– kamicy moczowej,
– kamicy żółciowej,
– dermatozach. Mydlnica jako kosmetyk jest stosowana dosyć często. Najczęściej wykorzystuje się jej właściwości myjące i pieniące. Dlatego w wielu przypadkach wchodzi w skład szamponów do mycia włosów a także płynów do kąpieli, maseczek, past do zębów, preparatów do pielęgnacji cery tłustej i trądzikowej. Do dnia dzisiejszego bardzo często odwar jest delikatnym środkiem do prania naturalnego jedwabiu i wełny. Mycie twarzy odwarem, nadaje skórze miękkości, gładkości i jędrności. Włosy umyte w odwarze są puszyste i mają połysk. Do okładów przy egzemach oraz chorobach skóry, przebiegających ze świądem. Wykorzystywany jako składnik mieszanek ziołowych stosowanych w łojotokowym zapaleniu owłosionej skóry głowy, wypadaniu włosów, łupieżu. Mydlnica wykorzystywana jest również w kosmetyce, szczególnie do pielęgnacji cery suchej i wrażliwej. Odwar z korzenia mydlnicy Składniki: 1/2 łyżki suszonego i rozdrobnionego korzenia mydlnicy, 1 szklanka wody Korzeń zalewamy letnią wodą, doprowadzamy do wrzenia. Gotujemy pod przykryciem około 5 minut utrzymując delikatne wrzenie. Odstawiamy do wystudzenia na około 15 minut. Odcedzamy. W chorobach układu oddechowego pijemy 2 łyżki odwaru 2-3 razy dziennie. Uwaga! Odwar stosowany w nadmiernych ilościach może wywołać wymioty i biegunkę. Odwaru nie powinno stosować się przy nieżytach żołądka i jelit, a także chorobie wrzodowej. Odwar można także stosować do przemywania włosów. Szampon z korzenia mydlnicy lekarskiej Składniki: 2-3 łyżki rozdrobnionego korzenia mydlnicy, 1 szklanka wody, 1 łyżeczka soku z cytryny Zalewamy korzeń wrzącą wodą. Pozostawiamy pod przykryciem na 15 minut. Napar odcedzamy i dodajemy sok z cytryny (cytrynę należy wycisnąć przez gazę lub sitko, tak aby nie dostały się kawałki miąższu, które mogłyby zostać po myciu we włosach). Mieszamy. Wystudzony napar możemy stosować do codziennej pielęgnacji włosów. Szampon szczególnie zalecany dla osób, które mają problemy z łupieżem. Informacje zaczerpnięte z Internetu i ogólnodostępnej literatury.
MIŁORZĄB JAPOŃSKI - GINKGO BILOBA 50 g LIŚĆ
Miłorząb ma pozytywny wpływ na:
ukrwienie i dotlenie komórek w mózgu,
- w leczeniu chorób sercowo - naczyniowych,
- przyśpiesza przepływ informacji w komórkach nerwowych,
- zapobiega starzeniu komórek,
- hamuje reakcje alergiczne,
- wzmacnia odporność organizmu,
- obniża ryzyko wystąpienia nowotworów,
- obniża ciśnienie,
- wspomaga pamięć i koncentrację,
- oraz wiele innych zastosowań.
Nie stwierdzono przeciwskazań w stosowaniu Miłorzębu. Sposób przygotowania: 1 łyż./filiżankę zalać wodą o temp. 70-80 st. C, parzyć 2-3 min.
KRUSZYNA KORA (100 g) - zioła sklep
Waga: 100 g
Odwar z kory kruszyny: 1/2 łyżki rozdrobnionej kory zalać 1 szklanką wody letniej. Ogrzewać do wrzenia i gotować powoli pod przykryciem 15 min. Odstawić na 10 min i przecedzić. Popłukać na sitku korę ostudzoną przegotowaną wodą, uzupełniając odwar do peł- nej szklanki.
Waga: 50 g
Zastosowanie:
Do kanapek, masła, jajecznicy, twarogu i zupy pomidorowej, do sosów, gołąbków, gulaszy, spaghetti, pizzy, zapiekanek oraz drobiu i wieprzowiny.
PIEPRZ KOLOROWY ZIARNO ~~ 50 g
Waga: 50 g
Pieprz kolorowy ziarnisty jest mieszanką pieprzu czerwonego, czarnego, zielonego i białego pieprzu. Barwa ziaren zależy od momentu ich zbierania, dlatego też pieprz kolorowy ziarnisty to kompozycja ostrzejszych i łagodniejszych nut smakowych, które zadowolą najbardziej wymagających smakoszy.
Pieprz kolorowy ziarnisty nadaje potrawom nie tylko znakomitego smaku, ale także efektownie wygląda w szklanych młynkach. Pieprz kolorowy można stosować do pieczonych, smażonych, a także grillowanych ciemnych mięs, wędlin oraz potraw z warzyw. Kolorowy pieprz można również użyć jako element dekoracyjny potrawy.
Ten pieprz jest pełen aromatu doda smaku i ostrości wszelkim potrawom. Koniecznie zmiel go tuż przed podaniem, wtedy dopiero poczujesz, jaki jest doskonały.
Zastosowanie:
GAŁKA MUSZKATOŁOWA MIELONA ~~ 30 g
Waga: 30 g
Gałka muszkatołowa to nasiona muszkatołowca korzennego. Kształt gałki jest lekko podłużny o wymiarach 20 – 30 mm długości i 15 – 18 mm szerokości. Przyprawa ceniona ze względu na walory smakowe i zdrowotne. W kuchni gałka muszkatołowa stosowana jest głównie do przyprawiania mięs, bigosów, a także do pierników i deserów.
Waga: 50 g
Starannie dobrane składniki umożliwiają zastosowanie tej mieszanki do przygotowania każdego rodzaju ryby.
Skład:
natka pietruszki, bazylia, cebula, czosnek, imbir, gorczyca, majeranek, pieprz, sól.
WARZYWA SUSZONE ~~ 50 g Włoszczyzna kostka
Waga: 50 g Zastosowanie: Do zup, sosów, potraw duszonych i gotowanych. Skład:
Seler, marchew, pietruszka i por.