Waga: 40 g
Zastosowanie:
WROTYCZ POSPOLITY (50 g) - zioła sklep
Waga: 50 g
Wrotycz pospolity (tanacetum vulgare) inaczej zwany piżmem i mlecznicą, to mrozoodporna bylina pochodząca z Europy i Azji, osiąga wysokość do 1,5 m i średnicę do 60 cm. Jest to roślina o pierzastych, ząbkowanych liściach zakończona żółtymi kwiatami w kształcie okrągłych guziczków, spotykana na łąkach na terenie całej Polski. Rozmnażanie rośliny polega na wysianiu nasion do gruntu lub wykopaniu kłączy późną jesienią lub wczesną wiosną i przesadzenie ich w odpowiednie miejsce.
Wrotycz w kuchni Jedynie młode liście wrotyczu z najwyższej części pędu nadają się do wykorzystania na surowo do dań jako dodatek do różnego rodzaju past rybnych, serowych i jajecznych, świeżych zielonych sałatek, omletów i kanapek. W Wielkiej Brytanii liście wrotyczu dodaje się również do ciast i puddingów. Napar przyrządzony z samych liści wrotyczu lub w połączeniu z innymi ziołami może stanowić ciekawą alternatywę dla zwykłej herbaty.
PRZYPRAWA DO KOTLETÓW (50 g) SCHABOWYCH pikantna
Waga: 50 g
Zastosowanie: Niezwykle aromatyczna mieszanka przeznaczona do przygotowania kotletów schabowych robionych z wieprzowiny, piersi z kurczaka lub piersi z indyka, które panieruje się w bułce i jajku. Gotowa kompozycja przypraw nada wyjątkowy smak i aromat.
W skład wchodzą: - marchew grys, gorczyca biała grys, papryka grys, pieprz grys, sezam.
ZATAR (ZATHAR) PRZYPRAWA (50 g) - sezam, tymianek, sumak
Waga: 50 g
Zatar (Zathar) to przyprawa rodem z kuchni arabskiej (ale także izraelskiej, tureckiej i pozostałych krajów z tego regionu). Jest to mieszanka prażonego białego sezamu, dzikiego tymianku, suszonych, a następnie mielonych jagód sumaka oraz soli. Używa się jej do wszystkiego! Do przyprawiania mięs (kurczak, jagnięcina), ryb, jogurtu, pieczywa, warzyw, a nawet deserów!
PIECZONA MARCHEW z Zatarem
Składniki:
surowa marchew – obrana i pokrojona wzdłuż na ćwiartki
natka pietruszki – drobno posiekana
oliwa
zatar
sok z cytryny
sól i pieprz
Wykonanie:
Naczynie żaroodporne wysmarować oliwą. Marchew polać delikatnie oliwą i dokładnie wymieszać. Oprószyć solą i pieprzem. Włożyć do naczynia żaroodpornego i wstawić do nagrzanego piekarnika. Piec 20-30 minut w temperaturze 200 stopni, aż do czasu gdy marchew będzie miękka i przyrumieniona. W czasie pieczenia warzywa 1-2 razy obrócić/przemieszać. Wyjąć, skropić sokiem z cytryny i posypać posiekaną natką oraz przyprawą zatar. Podawać jako osobne danie lub dodatek do mięs/ryb. Smacznego
PRZYPRAWA BRUSCHETTA ( 50 g ) POMIDOR + ZIOŁA
Waga: 50 g
ZASTOSOWANIE: Jest to mieszanka przypraw do przyprawiania bruschetty z chleba. Bruschetta jest włoską przekąską, składającą się z chrupiących grzanek z dodatkami. Do jej przygotowania wystarczy pieczony chleb, najlepiej włoski ciabatte, oliwa extra virgin oraz aromatyczne zioła, które nadają przekąsce wspaniały smak i aromat.
Przyprawa także nadaje się do różnorodnych dań z pomidrów, makaronów, spaghetti, zup, sosów, sera, fondue, mozzarelli, sałat.
SKŁAD: - pomidor suszony,
- majeranek,
- oregano,
- bazylia,
- papryka.
PAPRYKA CHILLI PŁATKI ~~ 50 g papryczki chili grys
Waga: 50 g
Zastosowanie:
Waga: 20 g
ZASTOSOWANIE Lubczyk ogrodowy jest rozgrzewającym i odżywczym ziołem dla układu trawiennego oraz oddechowego. Leczy niestrawności, słaby apetyt, wzdęcia oraz gazy, kolkę, zapalenie oskrzeli. Zioło to posiada właściwości moczopędne oraz przeciwgrzybiczne. Jest często stosowane na dolegliwości układu moczowego. Lubczyk ogrodowy pobudza także krwawienia miesiączkowe oraz łagodzi bóle menstruacyjne. Jego właściwości rozgrzewające poprawiają słabe krążenie krwi w obrębie organizmu.
Zastosowanie w kuchni - zioło to dodaje się do zup, szczególnie tych, które zawierają ziemniaki, groszek zielony, fasolę oraz soczewicę. Lubczyk ogrodowy używa się do przyprawiania duszonych mięs, placków z kurczakiem, smażonych w oleju warzyw oraz do owoców morza. Liśćmi lubczyka ogrodowego można natrzeć miskę, w której będziemy podawać sałatę. Sałata nabierze świeżego, selerowego posmaku.
Waga: 50 g
Naukowcy z Wydziału Leczniczych i Aromatycznych Roślin Uniwersytetu Korwina w Budapeszcie badają wiedzę tradycyjną i zawartość substancji czynnych w wybranych roślinach leczniczych w ramach projektu Traditional and Wild (http://traditionalandwild.eu/pl/). Na stronie internetowej dotyczącej badań nad tą rośliną dowiemy się tego, co warto o niej wiedzieć! Do czego używana jest werbena pospolita? Napary z ziela werbeny pospolitej są powszechnie stosowane w czasie przeziębienia i grypy, ponieważ jak udowodniono zwalcza katar: rozpuszcza i usuwa nadmiar śluzu, leczy zapaleniebłon śluzowych. Preparaty zawierające werbenę przeznaczone są do leczenia ostrych lub przewlekłych stanów zapalnych górnych dróg oddechowych, jak również są stosowane w przypadku dodatkowych zabiegów antybakteryjnych. Substancje czynne pomagają zmniejszyćkaszel, nieżyt nosa i zatok oraz łagodzą objawy alergii. Uważa się również, że zioło to pomaga zmniejszyć nerwowość i leczy bezsenność.
W medycynie ludowej, werbena pospolita używana była w stanach zapalnych skóry, w leczeniu ran i hemoroidów, a także przy wysokim ciśnieniu krwi. Poza innymi, herbata z werbeny posiada doskonałe właściwości lecznicze zwalczające ból głowy, ból zęba, ból gardła, zmęczenie, niepokój, bezsenność, niedokrwistość i choroby układu moczowego.
Jak przygotować herbatę z werbeny pospolitej? W celu zwalczenia bólu głowy, umiarkowanych bólów stawów, należy zalać wrzątkiem dwie łyżeczki suszonych ziół i parzyć przez 10-15 minut. Napój należy pić do trzech razy dziennie.Herbatka z werbeny jest gorzka w smaku i bardzo aromatyczna: lepiej więc stosować mieszanki herbat lub dodać cukier i cytrynę do naparu. Połowę lub całą łyżeczkę (10-30 kropli) nalewki można podawać 3 razy dziennie. Te informacje pochodzą z Wydziału Roślin Leczniczych i Aromatycznych Instytutu Nauk Ogrodniczych na Uniwersytecie Korwina, Budapeszt. Dane naukowe zostały opracowane przez pracowników tego wydziału. Zgromadzone informacje i badania wstępne zostały wykonane w ramach projektu "Traditional and wild". Projekt ten realizowany jest w ramach unijnego Programu dla Europy Środkowej (UE), współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Unii Europejskiej.
ARCYDZIĘGIEL LEKARSKI (50 g) - zioła sklep
Waga: 50 g
Arcydzięgiel litwor zwany inaczej dzięgiel wielki, dzięgiel lekarski, arcydzięgiel lekarski, archangielski korzeń, anielskie ziele, anielski korzeń, angelika, Ziele Ducha Świętego, litwor. Dość duża roślina z rodziny baldaszkowatych, dorastająca nawet do 3 metrów wysokości. Naturalnie występuje w środkowej oraz północno-zachodniej Europie, jednak uprawiany jest w całej. Należy do grupy roślin dwuletnich. Kwiaty są małe, w kolorze żółto-zielonkawym, pojawiają się na szczytach łodyg i zebrane są w kwiatostany w kształcie kuli. Po okresie jego kwitnienia pojawiają się małe owoce, które trzymają się słabo i bardzo łatwo spadają na ziemię. Liście, które w pierwszym roku składają się na całą roślinę, są sporych rozmiarów, umieszczone na długich ogonkach, odziomkowe i dwu- lub trójpierzaste. Korzonki i kłącza tej rośliny mają kolor brunatny z zewnątrz, ale w środku są białe gąbczaste. Dzięgiel ma silny aromat i intensywny zapach roznoszący się po całym ogrodzie.
GAŁKA MUSZKATOŁOWA MIELONA ~~ 30 g
Waga: 30 g
Gałka muszkatołowa to nasiona muszkatołowca korzennego. Kształt gałki jest lekko podłużny o wymiarach 20 – 30 mm długości i 15 – 18 mm szerokości. Przyprawa ceniona ze względu na walory smakowe i zdrowotne. W kuchni gałka muszkatołowa stosowana jest głównie do przyprawiania mięs, bigosów, a także do pierników i deserów.
DĄB - KORA DĘBU (100 g) - zioła sklep
Waga: 100 g
Dąb należy do rodziny bukowatych. Jest to długowieczne, okazałe drzewo liściaste lub wysoki krzew. Rośnie prawie wyłącznie w klimacie umiarkowanym na półkuli północnej. W Polsce najczęściej spotykany jest dąb szypułkowy. Występuje głównie na terenach nizinnych. W sprzyjających warunkach osiąga ogromne rozmiary i może przetrwać setki lat. Rzadziej można spotkać dąb bezszypułkowy. Rośnie tylko w rejonach podgórskich i w górach. Charakteryzuje się bardzo grubym pniem i rozłożystą koroną.
Ze względu na swą długowieczność i okazałe rozmiary, dąb zawsze robił na ludziach wielkie wrażenie. Przed wiekami był czczony jak bóstwo i uważany za symbol szlachetności, siły i sławy.
To wielkie drzewo ma liście w kształcie odwrotnie jajowatym. Liście są skórzaste, nierówno wrębne i klapowane, czasami pierzastosieczne. Na końcówkach liści wyrastają skupione po kilka pąki. Kwiaty są rozdzielnopłciowe, owocami są, tzw. żołędzie.
Dawkowanie: 1-2 łyżek stołowych kory zalać szklanką wody i ogrzewać pod przykryciem ok 30 minut nie dopuszczając do wrzenia. Stosować do obmywań, płukania jamy ustnej.
ŚWIETLIK ŁĄKOWY (50 g) - zioła sklep
Waga: 50 g
Świetlik łąkowy – Świetlik lekarski, ptasie oczka, świeczki( Euphrasia rostkoviana Hayne) Główny rejon naturalnego występowania świetlika to środkowa Europa. W Polsce występuje szczególnie w rejonach południowych, także w górach aż po regiel górny, na wilgotnych łąkach, pastwiskach, torfowiskach i brzegach lasów. Jest niewielką rośliną do 40 cm silnie rozgałęzioną. Żyje półpasożytniczo na korzeniach niektórych roślin łąkowych. Liście ma ciemne ogonkowe, ułożone naprzeciwlegle, są owalne, brzegiem ząbkowane, w czasie kwitnienia od dołu łodygi obumierające. Na szczycie pędów tworzą się groniaste kwiatostany. Poszczególne kwiatki są drobne, białe z fioletowymi żyłkami i z żółtą plamką na dolnej wardze. Na tle zieleni kwiaty wyglądają jak świeczki lub świetliki – stąd ich nazwa. Kwitnie od lipca do września Owocem jest torebka z drobnymi nasionami. W Polsce występuje 15 gatunków świetlika, które są do siebie bardzo podobne i mają taką sama wartość leczniczą. Świetlik zbiera się w miejscach masowego występowania, scinając ulistnione pędy w okresie kwitnienia, ale przed momentem wytworzenia torebek nasiennych. Suszy się je rozłożone cienką warstwą. Surowcem jest ziele.
Odwar. 1 łyżkę ziela świetlika zalać szklanką letniej wody, wymieszać i ogrzewać pod przykryciem przez 30 minut nie dopuszczając do wrzenia, odcedzić. Pić 2 razy dziennie po ½ szklanki odwaru. Odwar można stosować do okładów lub przemywań.
Wyciąg. 1 łyżkę ziela świetlika zalać szklanka przegotowanej letniej wody i pozostawić na 6 godzin, odcedzić. Pić 2 razy dziennie po szklance wyciągu.
CZYSTEK SUSZONY (200 g) CISTUS INCANUS
Czystek pochodzi z okolic Morza Śródziemnego. Jest małym krzewem o pachnących, białych, różowych lub czerwonych kwiatach. Nie ma nic wspólnego z różą, mimo że jego angielska nazwa to „kamienna róża”. Czystek rośnie głównie w okolicach Morza Śródziemnego i północnej Afryce, ale można go też znaleźć w regionie Kaukazu. Lubi suchą, jałową glebę. Może być porównywany z innymi roślinami zielnymi znanymi w północnej Europie, które również kwitną na ubogich glebach.
Ludzie korzystają z dobroczynnych właściwości czystka już od ponad 2000 lat. Jego żywica jest w mirrze czy olejku labdanum.
Herbata z czystka Kiedyś używano kwiatów czystka do przygotowywania herbaty. Po dziś dzień wiadomo, że czystek jest przeciwzapalny. Czystek zawiera polifenole, zawarte również w czerwonym winie. Mają one właściwości przeciwzapalne i wzmacniają również system odpornościowy całego ciała.
Chemicy doszli do wniosku, że kwiaty tych roślin dały zdrowotne efekty, zwłaszcza spożywane w postaci herbaty. Wypicie kilku kubków herbaty z czystka poprawia działanie układu odpornościowego, dlatego jest zalecane.
Uważa się, że herbata z czystka przynosi większe korzyści niż zielona herbata, ponieważ zawiera więcej witaminy C.
Sposób spożycia: 1 czubatą łyżeczkę wsypać do filiżanki, następnie zalać wrzącą wodą Filiżankę przykryć i parzyć przez 8-10 minut Profilaktycznie spożywać 1-2 szklanki dziennie
Waga: 50 g
Zastosowanie:
Kraj pochodzenia Pakistan.
Krystaliczna Sól Himalajska zawiera 84 minerały. Pochodzi z jednego miejsca we wschodnim pasie Karakorum Himalajów. W odróżnieniu od tradycyjnej soli kuchennej, sól krystaliczna składa się ze wszystkich naturalnych pierwiastków, a jej lecznicze właściwości są niezliczone. Sól himalajska znakomicie wspomaga utrzymanie równowagi i harmonii w organizmie, stosuje się ją jako zamiennik tradycyjnej soli spożywczej, a także jako składnik solanek do zabiegów i kuracji medycznych. Może być ona wykorzystywana w celu leczenia podrażnień skóry, problemów ze stawami oraz dla regeneracji i poprawy napięcia skóry. Jest to substancja, która znalazła zastosowanie w kąpielach odmładzających, regenerujących i odtruwających. Sól himalajska może również okazać się pomocna w leczeniu kataru, trądziku, bólu gardła oraz infekcjach uszu.
Waga: 50 g
3 łyżki korzeni zalać szklanką zimnej wody, gotować powoli pod przykryciem 5 - 7 minut, odstawić na 15 minut, przecedzić.
Sposób użycia
Pić po 1 - 2 łyżki 3 - 4 razy dziennie. Po 10 dniach stosowania wskazana jest przerwa conajmniej dwutygodniowa.
PRZYPRAWA DO GYROSA/KEBABA ~~ 50 g
Waga: 50 g
Skład: - kolendra, - czosnek, - oregano, - rozmaryn, - cząber, - pieprz czarny, - marchewka, - papryka słodka, - chilli, - cebula, - pasternak, - liście selera, - sól jodowana.
Waga: 50 g.
Liście babki działają powlekająco i wykrztuśnie, dlatego często wchodzą w skład mieszanek ziołowych przy schorzeniach układu oddechowego, zwłaszcza przy suchym kaszlu u palaczy, przy chrypce, a także przy wrzodach żołądka jako lek osłaniający. Liście babki lancetowatej lub szerokolistnej stosuje się także zewnętrznie przy ukłuciach przez pszczoły, osy, komary lub inne owady pocierając zmiażdżonym liściem miejsca ukłute albo też sporządza się okład ze zmiażdżonych liści, przeciwdziałający obrzękom i uśmierzający ból.
NAPAR:
1,5 łyżki suszu liści babki zalać 1,5 szklanki wrzątku i odstawić pod przykryciem na 15-20 min. do naciągnięcia. Następnie odcedzić i pić małymi porcjami w ciągu dnia. Na bolesne, zapalone i trudno gojące się rany, wrzody, czyraki itp. przykłada się starannie wymyte gorącą wodą i ostudzone liście babki lub miazgę zmieniając okład co jakiś czas. Usuwamy w ten sposób zarazem nieczystości i obniżamy gorączkę chorego miejsca
CHRZAN MIELONY (50 g) przyprawy sklep
Waga: 50 g
Mielony korzeń chrzanu stosowany jest jako popularna i smaczna przyprawa do zimnych dań mięsnych i galaret,.
Waga: 50 g
Zastosowanie:
Do kanapek, masła, jajecznicy, twarogu i zupy pomidorowej, do sosów, gołąbków, gulaszy, spaghetti, pizzy, zapiekanek oraz drobiu i wieprzowiny.