Waga: 50 g
Polecamy:
ZIELE ANGIELSKIE MIELONE ~~ 50 g
Waga: 50 g Ziele angielskie ma palący smak. Jego przyjemny zapach przypomina aromat pieprzu, goździków, cynamonu i gałki muszkatołowej, stąd jego angielska nazwa allspice (wszystkie przyprawy). Przyprawę dodajemy do potraw na początku ich przyrządzania.
ZASTOSOWANIE:
Waga: 50 g
Starannie dobrane składniki umożliwiają zastosowanie tej mieszanki do przygotowania każdego rodzaju ryby.
Skład:
natka pietruszki, bazylia, cebula, czosnek, imbir, gorczyca, majeranek, pieprz, sól.
PRZYPRAWA DO WIEPRZOWINY ~~ 50 g
Mieszanka przyprawowa wzbogacająca smak i aromat mięsa wieprzowego.
Skład:
- kolendra,
- czosnek,
- cebula,
- rozmaryn,
- majeranek,
- kminek,
- pieprz,
- papryka ostra,
- papryka chilli,
- sól.
Waga: 20 g
Właściwości (zastosowanie): w sztuce kulinarnej ma szerokie zastosowanie, m.in. jako składnik do zup i sałatek.
Czosnek niedźwiedzi jako przyprawa Czosnek niedźwiedzi z powodzeniem może zastąpić szczypiorek czy pietruszkę przy dekoracji potraw. Świeżymi, posiekanymi liśćmi można doprawić zupę lub ziemniaczki albo udekorować kanapkę.
KMIN RZYMSKI MIELONY ~~ KUMIN 40 g
Waga: 40 g
Przyprawa CEBULKA PRAŻONA ~~ 100 g
Waga: 100 g
Zastosowanie:
KOZŁEK LEKARSKI korzeń - ZIOŁA sklep (50 g)
Waga: 50 g
Kozłek lekarski, waleriana (Valeriana officinalis), jest rośliną dwuletnią z rodziny kozłkowatych występującą w stanie dzikim w strefie klimatu umiarkowanego Europy i Azji. Rośnie w miejscach wilgotnych, na łąkach, nad brzegami wód, w lasach i zaroślach. Rośliny do celów leczniczych uprawia się na plantacjach zielarskich gdyż rosnące w stanie dzikim nie zawsze dostarczają wartościowego surowca.
W pierwszym roku wegetacji wytwarza grube kłącze z licznymi korzeniami oraz rozetę nieparzystopierzastych liści. W drugim roku wyrasta gruby, bruzdowany pęd, wysoki około 150 centymetrów, zakończony baldachokształtnym kwiatostanem. Kwiaty na szypułkach, drobne, liczne, białe lub różowe. Owoce drobne, gładkie lub owłosione.
Surowcem zielarskim są kłącza i korzenie wykopywane jesienią lub wiosną. Dopiero podczas suszenia korzenie nabierają swoistego zapachu waleriany.
CZOSNEK GRANULOWANY ~~ 50 g AROMATYCZNY
Waga: 50 g
Zastosowanie:
Waga: 50 g Rutwica lekarska (Galega officinalis) to bylina wiodąca swój ród z dość rozległych obszarów od Europy Środkowej na północy, po Azję Mniejszą na południu. Należy do rodziny motylkowatych (Papilionaceae). Tworzy pędy proste, wzniesione, dorastające do 60 cm wysokości. Okrywające je liście są dość okazałe, złożone, nieparzysto-pierzaste, o lancetowatych listkach. Z kątów górnych liści wyrastają wierzchołkowe kwiatostany złożone z bladoniebieskich czasem białych motylkowatych kwiatów, które po zapyleniu i zapłodnieniu wiążą się w owoce typu strąka z nasionami we wnętrzu. Surowiec leczniczy stanowi ziele opisywanej rośliny. Napar z ziela (1 łyżeczkę rozdrobnionego suszu zalać 1 szklanką wrzącej wody i parzyć pod przykryciem przez 15-20 minut następnie zaś przecedzić i w razie potrzeby pić 2-3 razy dziennie po 1/2 szklanki).
CZUBRICA CZERWONA - KUCHNIA BUŁGARSKA ( 50 g )
Waga: 50 g
Zastosowanie: Do fasoli, soczewicy, dań z mięsem baranim i jagnięcym, do zup oraz wybitnie podnosi smak jajka w jakiejkolwiek postaci.
W skład wchodzą:
- rozmaryn,
- papryka słodka,
- papryka chilli,
- pieprz czarny,
- cząber,
- papryka ostra,
- czosnek granulowany,
- kozieradka,
- sól, kukurydza,
Przyprawa charakterystyczna dla kuchni bułgarskiej, nadaje potrawie niespotykany smak i aromat, cechujący dania kuchni bałkańskiej.
18 ZIÓŁ mieszanka (50 g) - zamiast soli i pieprzu
PRZYPRAWA DO GYROSA/KEBABA ~~ 50 g
Waga: 50 g
Skład: - kolendra, - czosnek, - oregano, - rozmaryn, - cząber, - pieprz czarny, - marchewka, - papryka słodka, - chilli, - cebula, - pasternak, - liście selera, - sól jodowana.
Waga: 50 g
KMINEK ZIARNO przyprawa ZIARNA KMINU (50 g)
Waga: 50 g
Znajdują swoje zastosowanie w wielu mieszankach
przyprawowych służących do aromatyzowania chleba,
przyprawiania kiszonej kapusty, pieczonych mięs
(wieprzowiny, dziczyzny), niektórych serów, mieszanek
jarzynowych. Może być również przyprawą do zup,
ciasteczek, szarlotki, pieczonych jabłek i sera. Stanowi
podstawowy składnik likierów.
KRUSZYNA KORA (100 g) - zioła sklep
Waga: 100 g
Odwar z kory kruszyny: 1/2 łyżki rozdrobnionej kory zalać 1 szklanką wody letniej. Ogrzewać do wrzenia i gotować powoli pod przykryciem 15 min. Odstawić na 10 min i przecedzić. Popłukać na sitku korę ostudzoną przegotowaną wodą, uzupełniając odwar do peł- nej szklanki.
Waga: 50 g
Zastosowanie
PIEPRZ POMARAŃCZOWY DO KACZKI ~~ 50 g
Waga: 50 g
W skład wchodzi:
sól, skórka pomarańczy, pieprz czarny, cukier, cebula.
EUKALIPTUS (50 g) - zioła sklep
Waga: 50 g
Eukaliptus gałkowy nazywany eukaliptusem właściwym oraz rozdrębem gałkowym, a niekiedy drzewem gorączkowym, należy do rodziny mirtowatych. Pochodzi z południowej Australii i Tasmanii. Rozprzestrzenił się w Afryce, Azji, Ameryce Północnej na Hawajach. Do Europy w XIX wieku sprowadził eukaliptus niemiecki botanik F. Von Muller. Eukaliptus gałkowy jest wiecznie zielonym drzewem, należy do najwyższych na świecie osiąga wysokość 60 metrów w krótkim czasie. Jest drzewem które szybko rośnie i potrzebuje dużo wody, dlatego bardzo często obsadzano nim moczary i bagna, aby je osuszyć i oczyścić, ponieważ stanowiły wylęgarnię wielu zarazków i chorób. Młode rośliny i młode pędy mają liście okrągławe lub okrągławo – jajowate, naprzeciwległe, od spodu są srebrzystobiałe a wierzchem ciemnozielone. Natomiast liście na dojrzałych roślinach są krótkoogonkowe, skrętoległe, wąskolancetowate, sierpowato wygięte, o ciemnozielonym zabarwieniu, spodem srebrzystobiałe. Liście ustawiają się równolegle do kąta padania promieni słonecznych. Kwiaty są osadzone pojedynczo, drobne, osadzone na krótkich szypułkach, białe obupłciowe, o licznych pręcikach – długich bladozielonych i jednym słupku. Mają zredukowany kielich, koronę zaś zrośniętą i przekształconą w nakrywkę, która odpada podczas kwitnienia. Owocem jest żeberkowana półkolista, wielonasienna torebka. Aborygeni australijscy od wieków leczyli eukaliptusem choroby gorączkowe, a liście przykładali na rany i stany zapalne skóry.Dawniej eukaliptus używano do leczenia, szkarlatyny, tyfusu, nawracającej gorączki, malarii i cholery.W medycynie chińskiej rozcieńczonym olejkiem nacierano obolałe stawy przy artretyzmie, dnie i neuralgii, a także smarowano nim skronie przy bólach głowy.Cała roślina odznacza się silnym przyjemnym zapachem. Eukaliptus można uprawiać w domu jako roślinę doniczkową.Surowcem leczniczym są liście eukaliptusa, oraz olejek pozyskiwany z liści ( Oleum Eucalypti.).