Akacja według literatury zielarskiej charakteryzuje się działaniem moczopędnym, uspokajającym, żółciopędnym, rozkurczowym.
Dzięki tym właściwościom napary z niej stosowane są w przypadku skąpomoczu, stanach zapalnych układu moczowego, niewydolnościach krążenia, chorobach reumatycznych.
Miód produkowany z akacji pozytywnie wpływ na na leczenie problemów z woreczkiem żółciowym, nadkwaśnością oraz nerkami. SPOSÓB PRZYGOTOWANIA: Napar – 1 łyżka rozdrobnionych kwiatów lub liści na 1 szklankę wrzącej wody; parzyć zawsze pod przykryciem. Po 20 minutach przecedzić. Pić 2 razy dziennie po 1 szkl. naparu. Taki też napar można stosować zewnętrznie. Warto dodać miodu akacjowego. Kąpiel relaksacyjna – 2-3 duże garście suszonych kwiatów akacji, garść liści lub ziela melisy lekarskiej, garść kwiatów lawendy. Zalać tę mieszankę w emaliowanym garnku 2 litrami wody i gotować pod przykryciem na słabym ogniu przez 5 minut. Kiedy wszystkie zioła opadną na dno, odcedzić i wlać do wanny z wodą do kąpieli.
Waga: 50 g
ZASTOSOWANIE:
PRZYPRAWA ŚNIADANIOWA 50 g - do kanapek, sosów, warzyw
Waga: 50 g
Zastosowanie:
do sałatek, sosów, świeżych warzyw i kanapek.
Skład: - sól,
- pieprz czarny,
- papryka słodka,
- kolendra,
- ziele angielskie,
- koper,
- szczypiorek,
- natka pietruszki,
- cebula.
Przyprawa CEBULKA PRAŻONA ~~ 100 g
Waga: 100 g
Zastosowanie:
ARNIKA kwiat ARNIKI (50 g) KUPALNIK zioła sklep
MIŁORZĄB JAPOŃSKI - GINKGO BILOBA 50 g LIŚĆ
Miłorząb ma pozytywny wpływ na:
ukrwienie i dotlenie komórek w mózgu,
- w leczeniu chorób sercowo - naczyniowych,
- przyśpiesza przepływ informacji w komórkach nerwowych,
- zapobiega starzeniu komórek,
- hamuje reakcje alergiczne,
- wzmacnia odporność organizmu,
- obniża ryzyko wystąpienia nowotworów,
- obniża ciśnienie,
- wspomaga pamięć i koncentrację,
- oraz wiele innych zastosowań.
Nie stwierdzono przeciwskazań w stosowaniu Miłorzębu. Sposób przygotowania: 1 łyż./filiżankę zalać wodą o temp. 70-80 st. C, parzyć 2-3 min.
PAPRYKA CHILLI PŁATKI ~~ 50 g papryczki chili grys
Waga: 50 g
Zastosowanie:
WARZYWA SUSZONE ~~ 50 g Włoszczyzna kostka
Waga: 50 g Zastosowanie: Do zup, sosów, potraw duszonych i gotowanych. Skład:
Seler, marchew, pietruszka i por.
Waga: 50 g
Mieszanka przyprawowa do dań kuchni włoskiej.
Skład:
GARAM MASALA (50 g) od 1000smakowswiata
Waga: 50 g
Zastosowanie:
GUARANA - OWOC CAŁY GUARANY - 50 g
Waga: 50 g
Pochodzi z Ameryki Południowej, z dorzecza amazonki, gdzie od wieków wykorzystywana była przez Indian zamieszkujących te tereny. Oferowana przez nas guarana jest pocięta na drobne kawałki.
Sposób przygotowania:
1 garść owocu Guarany rozgnieść w moździerzu i zalać 1 litrem wrzącej wody. Po 5-10 minutach odcedzić i pić. Rozgniecione owoce mogą być zalewane pięciokrotnie.
ORZECH WŁOSKI LIŚCIE - zioła sklep (50 g)
Waga: 50 g
Orzech włoski od bardzo dawna występował w stanie naturalnym w rejonie śródziemnomorskim, zaś obecny zasięg jego ciągnie się od Grecji,gdzie występuje w większych skupiskach,aż do Chin poprzez południowe rejony Azji. Świadczy to o stosunkowo wysokich wymaganiach cieplnych tej rośliny. Do nas orzech włoski przywędrował z Bałkanów,poprzez rumuńską Wołoszczyznę stąd nazwa ludowa orzech włoski. W Polsce należy do drzew od dawna sadzonych w ogrodach,choć w mroźne zimy niekiedy całkowicie lub częściowo wymarza. Jest to okazałe drzewo wyrastające do 20 m wysokości, u nas hodowane w parkach i ogrodach. Korona drzewa jest silnie rozrośnięta,bogato ulistniona. Liście złożone,nieparzystopierzaste. Owocem jest orzech duży owalny pestkowiec,okryty grubą,zieloną naowocnią. Dojrzewa we wrześniu i październiku. Surowiec stanowią liście,naowocnia(zielona łupina) lub całe niedojrzałe owoce. Liście zbiera się w czerwcu,zrywając je z ogonkami z odrostów lub gałęzi,suszy. Młode liście podczas suszenia nieco ciemnieją. Surowiec nie pachnie,smak ma ściągający,gorzkawy. Łupiny odrywa się z niedojrzałych owoców w sierpniu i natychmiast suszy. Napar - zmieszać 1 ½ łyżki rozdrobnionych liści orzecha włoskiego, ½ łyżki rumianku, ½ łyżki kwiatów krwawnika. Mieszankę ziół zalać 2 szklankami wody, gotować na wolnym ogniu pod przykryciem do momentu zagotowania, odstawić na 5 minut, przecedzić.
Waga: 50 g
Skład: - majeranek,
- pasternak,
- cebula,
- papryka,
- pieprz czarny,
- cząber,
- lubczyk,
- sól,
- glutaminian sodu.
Sól himalajska różowa średnio ziarnista 500g
Sól Himalajska to sól ręcznie wydobywana u podnóża Himalajów. Oprócz chlorku sodu zawiera ponad 80 różnych mikroelementów, w tym jod, magnez, cynk, żelazo i wapń niezbędnych w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu ludzkiego. Delikatny smak i atrakcyjny biało-różowy kolor wzbogacą każdą potrawę.
Sposób spożycia: Stosowana w kuchni jak sól tradycyjna. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca, aby dzienna dawka soli dla dorosłego człowieka nie przekraczała 5 g (łyżeczka) ze wszystkich źródeł (w tym sól zawarta w żywności).
Składniki: 100% sól himalajska drobna Wyprodukowano w zakładzie, w którym konfekcjonowane są orzechy i sezam. Kraj pochodzenia: Pakistan
Informacje dodatkowe | |
---|---|
Producent | Intenson |
Kod producenta | 003 |
Informacje dodatkowe | |
---|---|
Producent | Intenson |
Kod producenta | 003 |
ZIELE ANGIELSKIE W ZIARNACH ~~ 50 g
Waga: 50 g
ZASTOSOWANIE:
MACA - PERUWIAŃSKI KORZEŃ MIELONY (PROSZEK) 50 g
Maca jest dwuletnią lub roczną zielną rośliną rosnącą w Boliwii i Peru. Jest głównie znana jako Maca Peruwiańska. Maca rośnie wysoko w górach, lubi niskie temperatury i nieurodzajną glebę. Odkryto, że hipokotyle to jeden z głównych elementów składowych naturalnie rosnących i organicznych korzeni macy na obszarze górskim. Jako że hipokotyle nie tworzą się w szklarniach ani w ciepłym klimacie, maca uprawiana w innych rejonach Andów nie ma tego samego składu hipokotyli i innych składników odżywczych, co naturalnie rosnąca organiczna maca. Ludzie uprawiają ją ze względu na korzeń. Korzeń ten można wykorzystać jako warzywo lub w ziołolecznictwie. Pod względem biologicznym, korzeń macy obfituje w cukier i białko. Zawiera 60% węglowodanów, 10% białka, 8.5% błonnika oraz 2.2% tłuszczy. Poza tym, zawiera urydynę, kwas jabłkowy, pochodne benzoilu oraz glukozydów, itp. suszony korzeń macy jest bogaty w alkanoidy, minerały i składniki odżywcze takie jak selen, wapń, magnez i żelazo, kwasy tłuszczowe, w tym kwas linolowy, kwas palmitynowy i kwasy oleinowe, 19 aminokwasów oraz polisacharydy. Południowi Amerykanie spożywają i uprawiają macę od tysiącleci. Maca może wzmocnić system immunologiczny, zwiększyć przyswajanie umysłu oraz poprawić funkcjonowanie organizmu. Może rewitalizować zarówno mężczyzn jak i kobiety w średnim i podeszłym wieku. Ludność Andów używa korzenia macy, aby zwiększyć swą energię, łagodzić zmęczenie fizyczne i psychiczne, przyjmować więcej składników odżywczych w codziennej diecie. Ponadto, wspomaga redukcję problemów związanych ze starzeniem się organizmu i może zapobiec osteoporozie i anemii. Poza tym reguluje nieregularne cykle hormonalne kobiet: miesiączkę, łagodzi bóle menstruacyjne oraz symptomy menopauzy. Co więcej, maca jest znana ze swoich właściwości zwiększających płodność i od dawna stosuje się ją jako afrodyzjak, więc nazywana jest również ziołową viagrą. Próby kliniczne przeprowadzone na mężczyznach wykazały, że ekstrakt i proszek z macy podnosi libido i poprawia jakość nasienia. Dodatkowo, testy na zwierzętach z użyciem proszku z macy wykazały, że może on zwiększyć łączenie w pary u szczurów i myszy. Takie korzyści mogą być spowodowane wysoką koncentracją białka i składników odżywczych oraz tym, że maca zawiera składnik chemiczny o nazwie izotiocyjanin p-metoksybenzylu o właściwościach afrodyzjaków. Dlatego też w Andach maca to magiczny symbol młodości.
Sposób użycia: ok 2-3 łyżeczki dziennie. Korzeń Maca dzięki uniwersalnej postaci jaką jest proszek można spożywać według uznania np. z jogurtem albo szejkiem mleczno-owocowym. Kraj pochodzenia: Peru
TANDORI MASALA ~~ 50 g - DO PIECZONEGO KURCZAKA
Waga: 50 g Doskonała przyprawa do pieczenia kurczaka marynowanego w kefirze lub jogurcie i wszelkich mięs przygotowanych na grillu oraz w piekarniku.
Ma wyraźny i intensywny aromat. Palący smak to jej charakterystyczna cecha. Można nią również doprawić warzywa. Jej smak złagodzi odrobina jogurtu/kefiru, którym należy polać gotową potrawę.
Skład:
GAŁKA MUSZKATOŁOWA MIELONA ~~ 30 g
Waga: 30 g
Gałka muszkatołowa to nasiona muszkatołowca korzennego. Kształt gałki jest lekko podłużny o wymiarach 20 – 30 mm długości i 15 – 18 mm szerokości. Przyprawa ceniona ze względu na walory smakowe i zdrowotne. W kuchni gałka muszkatołowa stosowana jest głównie do przyprawiania mięs, bigosów, a także do pierników i deserów.
KOZŁEK LEKARSKI korzeń - ZIOŁA sklep (50 g)
Waga: 50 g
Kozłek lekarski, waleriana (Valeriana officinalis), jest rośliną dwuletnią z rodziny kozłkowatych występującą w stanie dzikim w strefie klimatu umiarkowanego Europy i Azji. Rośnie w miejscach wilgotnych, na łąkach, nad brzegami wód, w lasach i zaroślach. Rośliny do celów leczniczych uprawia się na plantacjach zielarskich gdyż rosnące w stanie dzikim nie zawsze dostarczają wartościowego surowca.
W pierwszym roku wegetacji wytwarza grube kłącze z licznymi korzeniami oraz rozetę nieparzystopierzastych liści. W drugim roku wyrasta gruby, bruzdowany pęd, wysoki około 150 centymetrów, zakończony baldachokształtnym kwiatostanem. Kwiaty na szypułkach, drobne, liczne, białe lub różowe. Owoce drobne, gładkie lub owłosione.
Surowcem zielarskim są kłącza i korzenie wykopywane jesienią lub wiosną. Dopiero podczas suszenia korzenie nabierają swoistego zapachu waleriany.