Ta książka jest rodzajem medytacji na temat tajemnicy życia, pustki, jaką zostawia po sobie gwałtowna śmierć.
\"Nocny pociąg\" można by uznać za \"czarny kryminał\". Śledztwo w sprawie śmierci Jennifer Rockwell - pięknej badaczki kosmosu - ukazuje brutalną prawdę o życiu, ciemne i żałosne motywy działania kryjące się pod pozorami przyzwoitości oraz złudzenie, że mamy do czynienia z istotą lepszą od nas - zwykłych grzeszników.
Ta książka jest rodzajem medytacji na temat tajemnicy życia, pustki, jaką zostawia po sobie gwałtowna śmierć. Zbiegają się tu wątki i obsesje z innych utworów Martina Amisa: kosmologia, seks, władza i przemoc.
Mistrz ironicznej prozy powraca w najlepszej formie!
Lionel Asbo, brutalny i \"programowo głupi\" kryminalista, jest osobliwie lojalny wobec swojego siostrzeńca, Desa. Udziela mu ojcowskich rad (porno jest lepsze od dziewczyn), wtajemnicza w arkana swojego fachu (zawsze noś przy sobie nóż) i każe sobie pomagać przy tresurze pary psychopatycznych pitbuli (karmionych tabasco). Ale Des chce dla siebie czegoś innego: książek i romantycznej miłości... Tymczasem Lionel wygrywa na loterii prawie 140 milionów funtów. Staje się ulubieńcem mediów, kupuje pałace i drogie samochody, inwestuje na giełdzie i otacza się luksusowymi kobietami. Jego natura jednak się nie zmienia, co prowadzi do licznych perturbacji. A Des ma powód, by się swego wuja bać.
\"Times\" zalicza Martina Amisa do grona największych powojennych pisarzy brytyjskich. Dwukrotnie nominowany do Nagrody Bookera. Jest uważany za niekwestionowanego mistrza \"nowej nieprzyjemności\". Sam pozostając pod wpływem Bellowa, Nabokova i Joycea, a także swojego ojca, Kingsleya Amisa, zainspirował nowe pokolenie pisarzy, w tym Zadie Smith. Krytycy dostrzegli u niego \"zatrważająco kompulsywną obrazowość stylu\", tak charakterystycznego, że \"amisowość Amisa widać w każdym jego dziele, jeszcze przed pojawieniem się pierwszej kropki\".
Jest m.in. autorem opublikowanych przez REBIS: Sukcesu, Nocnego pociągu i Martwych dzieci.
\"Zanim Michel Houellebecq został na początku nowego milenium najsłynniejszym współczesnym pisarzem francuskim, od prawie trzydziestu lat wydawał powieści po angielsku - pod pseudonimem Martin Amis\".
Juliusz Kurkiewicz \"Gazeta Wyborcza\"
Długie i gorące lato 1970 roku spędza we włoskim zamku kilkoro młodych ludzi. To czas rewolucji seksualnej - dziewczyny zachowują się jak chłopcy, chłopcy nie przestają zachowywać się jak chłopcy, a Keith Nearing, dwudziestoletni student literatury, usiłuje wykorzystać feminizm i wyzwalanie się kobiet do własnych celów.