Język polski Wyspy Szczęśliwe SP kl.5 ćwiczenia cz.2
\"Ciekawość to pierwszy stopień do... nie! nie do piekła! lecz do zdobywania świata. To właśnie ona popycha dzieci do badań i eksperymentów, do odkrywania prawd, poznawania siebie i innych ludzi. Seria \"Wyspy szczęśliwe\" została stworzona z myślą o pobudzaniu aktywności poznawczej uczniów oraz inspirowaniu do ciekawych przygód z tekstami kultury i językiem ojczystym.
Program pozostawia nauczycielowi dużą swobodę w doborze materiału literackiego i kulturowego oraz przewiduje dopasowywanie go do możliwości poznawczych i emocjonalnych uczniów. Zaproponowane w całej serii teksty kultury są zróżnicowane pod względem stopnia trudności, co umożliwia omawianie wybranych tematów na różnych poziomach. Kształcenie literacko-kulturowe odbywa się przy okazji wędrówki i odkrywania pewnych obszarów tematycznych nazwanych wyspami szczęśliwymi, specyficznymi miejscami, które powstały pod wpływem wyobraźni. Każda wyspa to kolejny dział podręcznika, w którym uczniowie poznają nowe teksty, pojęcia, frazeologię itp. oraz kształcą wybrane umiejętności. Wędrówkom towarzyszy niezwykła mapa, która jest graficznym spisem treści.
W każdej klasie pojawia się także dział \"W rytmie pór roku\" złożony z tekstów okolicznościowych, związanych ze świętami, zwyczajami i przyrodą. Elementy tego działu ułatwią nauczycielom przeprowadzanie okolicznościowych lekcji języka polskiego - w rytmie przyrody i kalendarza. Po partii tekstów powiązanych tematycznie pojawia się strona słownikowo-frazeologiczna (zaułek, zakątek, uliczka itp.). Gniazda semantyczne (np. szczęście, rodzina, dom, sen) stają się ośrodkiem poważnych i zabawnych ćwiczeń językowych.
W podręcznikach zawarto dużo różnorodnych ćwiczeń czytania ze zrozumieniem - zarówno pytań otwartych zmuszających do wnikliwego obserwowania tekstu, jak i pytań testowych (co najmniej 2-3 testy czytania ze zrozumieniem w rozdziale). Systematycznie pojawiają się także obrazy (lub inne dzieła sztuki) i zadania z nimi związane.
Podsumowaniem każdej z pięciu typowych części jest grupa zadań: Poszukajmy prawdziwych skarbów!. Tu przypomina się przeczytane teksty, nowe pojęcia i odkrycia. Tu też proponuje się uczniom przeczytanie książek, których fragmenty pojawiły się w danym rozdziale. Oboje jesteśmy praktykującymi nauczycielami - wiele zawartych w podręcznikach utworów czytaliśmy naszym uczniom, wykonywali oni też większość ćwiczeń. Proponowane przez nas teksty okazały się niezwykle nośne i ciekawe dla uczniów, a ćwiczenia inspirowały do rzetelnej (często wesołej) pracy. Oby takie doświadczenia stały się też Państwa udziałem.\"Informacje dodatkowe |
---|
Producent | Grażyna Kulesza, Jacek Kulesza |
Informacje dodatkowe |
---|
Producent | Grażyna Kulesza, Jacek Kulesza |