O byciu człowiekiem Ericha Fromma to niepublikowany dotąd w Polsce zbiór esejów, wykładów, a nawet mów przygotowanych przez autora na potrzeby kampanii prezydenckiej w USA. Większość tekstów obraca się wokół tematu zmian zachodzących w społeczeństwach krajów uprzemysłowionych i choć teksty te pisane są z perspektywy lat 60. ubiegłego wieku, w większości zaskakują swą aktualnością i trafnością diagnozy. Wizja zbiurokratyzowanego, podporządkowanego technologii społeczeństwa jest wizją mocno pesymistyczną. Fromm poddaje jednak rozwadze czytelnika propozycje zmian, które w jego odczuciu są w stanie uchronić cywilizację, a być może i ludzkość przed zagładą.
I choć wojna termojądrowa nie wydaje się już dzisiaj aż tak namacalnym zagrożeniem jak w czasach ścierania się krajów Zachodu z ideologią sowiecką, to przecież także we współczesnym świecie mamy do czynienia z globalnymi konfliktami, na które humanizm, tytułowe bycie człowiekiem, może stanowić receptę.
Wydanie 2010
Oprawa broszurowa
Format 12,5x19,7 cm
Strony 132
Rozważania Fromma są atutem tej książki. Problematyka zaangażowania wobec życia, rozważana w takim aspekcie, jak to czyni autor, nie jest tematem częstym, w szczególności zaś jest skąpo reprezentowana u nas. Autor nie prezentuje tu ani teorii osobowości, ani teorii popędów, choć niewątpliwie wspiera się o wieloletnią pracę, o rozległe dociekania prowadzone w tych dziedzinach. Książka ta ma być przede wszystkim doradcą bardzo osobistym, pomocnym w kwestii \"jak żyć.
W książce autor dowodzi, iż w epoce obecnego kryzysu dwa sposoby egzystencji walcza o ducha ludzkości. Pierwszy to dominujący w nowoczesnym społeczeństwie industrialnym - modus \"posiadania\", drugi - alternatywny - modus\"bycia\" zakorzeniony w miłości i przewadze wartości humanistycznych nad materialnymi. Książka stanowi dogłębną analizę kryzysu współczesnej cywilizacji i szczegółowy program społecznej i psychologicznej rewolucji, mającej uratować zagrożoną planetę.