Format: 13.5 x 20 cm
Oprawa: Twarda
Stron: 178
Data wydania: 2001
W serii Utworów wybranych \" Edwarda Stachury wydano następujące pozycje: \"Wiersze \", \"Wiersze pozostałe \", \"Fabula rasa \", \"Opowiadania \" oraz \"Cała jaskrawość \".
Głównym bohaterem powieści jest Jan Pradera, który przyjeżdża do wsi Bobrowice, gdzie mieszka jego babcia Oleńka, do pracy przy ścinaniu drzewa. Dni mijają mu dość jednostajnie na pracy, rozmowach z współpracującymi na zrębie i zabawach w \"Hoplance\". Czasem tylko trafi się spotkanie z watahą dzików, jakaś rozróba, czy przyjedzie objazdowa biblioteka, w której ofercie Jan znajdzie książkę \"Lato leśnych ludzi\". Bohater poszukuje sensu życia, w pracy, w kontaktach z poznanymi ludźmi, w rozmowach z babcią, w interpretacjach swych snów. Szuka w nich innych wartości niż te, jakie oferuje cywilizacja, od której uciekł. Jednak kiedy nadchodzi czas powrotu, znika bez śladu, nie żegnając się z nikim.
7 godziny 22 minuty (1CD, Mp3) 8 części
czyta: Piotr Wyszomirski
Wydanie 2010r.
Oprawa broszurowa.
Strony 320.
Format 15,0x23,5cm.
Pierwszy tom niepublikowanych zapisków z lat 1956-1973. Dzienniki Edwarda Stachury, którego twórczość w latach 80. przeżywała apogeum popularności, graniczącej z kultem, nie są typową diarystyką. Ichforma ściśle związana jest z tym, że najczęściej powstawały \"w drodze\". Znajdziemy tam m.in.: relacje z licznych podróży, spotkań autorskich, informacje o wschodach i zachodach słońca i księżyca, publikowane i niepublikowane utwory pisarza, plany na następne dni, czy listy dłużników. Dzienniki te są także doskonałym świadkiem kreacyjnego charakteru literatury. Jednak, co najistotniejsze, mogą onepomóc odpowiedzieć na pytanie, które od wielu lat stawiają sobie czytelnicy pisarza: co wpłynęło na tragiczny przebieg zdarzeń, zakończony samobójczą śmiercią. Śmierć jest jednym z głównych motywów w tych dziennikach.
Dzięki kontekstowi zapisków, które obejmują cały okres literackiej aktywności pisarza, czytelnicy będą mieli szansę zrozumieć - dlaczego.
Wydanie 2011r.
Oprawa broszurowa.
Strony 408.
Format 15,0x23,5cm.
Drugi tom niepublikowanych zapisków i notatek Stachury z lat 1973-1979, w wyborze i z opracowaniem Dariusza Pachockiego.
Dzienniki Edwarda Stachury, którego twórczość w latach osiemdziesiątych XX wieku przeżywała apogeum popularności, graniczącej z kultem, nie są typową diarystyką. Ich forma ściśle związana jest z tym, że najczęściej powstawały \"w drodze\". Znajdziemy tam m.in.: relacje z licznych podróży, spotkań autorskich, informacje o wschodach i zachodach słońca i księżyca, publikowane i niepublikowane utwory pisarza, plany na następne dni, czy listy dłużników. Dzienniki te są także doskonałym świadkiem kreacyjnego charakteru literatury. Jednak, co najistotniejsze, mogą one pomóc odpowiedzieć na pytanie, które od wielu lat stawiają sobie czytelnicy pisarza: co wpłynęło na tragiczny przebieg zdarzeń, zakończony samobójczą śmiercią. Śmierć jest jednym z głównych motywów w tych dziennikach. Dzięki kontekstowi zapisków, które obejmują cały okres literackiej aktywności pisarza, czytelnicy będą mieli szansę zrozumieć - dlaczego.